Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple už není lídrem v oblasti telefonů, říká spoluzakladatel Applu Steve Wozniak. Chce skládací iPhone
Foto: Cage Skidmore / Flickr

V posledních dnech se na trhu se smartphony odehrávají zajímavé věci. Po uvedení skládacího telefonu Galaxy Fold od Samsungu totiž s podobným (byť mnohem uhlazenějším) řešením přiběhlo i Huawei a rázem se začalo mluvit o tom, jestli tato netradiční provedení telefonů mohou změnit dnešní, relativně konzistentní telefonní trh. Vyjádřil se k tomu i legendární Steve Wozniak, známý především pro spoluzaložení Applu.

Ten technologické pokroky poměrně pečlivě sleduje a má přehled o tom, co se děje. Vzhledem k jeho reputaci lze taktéž hovořit o dobré schopnosti určit, co skutečně trendem bude a co naopak ne. A jak říká pro server Bloomberg, skládací smartphony, které po rozložení nabídnou násobně větší displejovou plochu, budoucností patrně jsou. Na druhou stranu je trochu skeptický z toho, že tento trend neurčuje Apple, ale jeho úhlavní konkurence.

Samsung Galaxy Fold (Foto: Samsung)

„Už nejsou (Apple, pozn. red.) lídrem v oblastech jako skládací telefony. To mě trochu děsí, protože bych skládací telefon (iPhone) opravdu chtěl,“ komentuje Wozniak situaci, která se aktuálně promítá napříč technologickým světem. Také zmiňuje, že Apple tuto „vůdčí pozici“ má, konkrétně v segmentech jako uživatelská bezpečnost (Touch ID, Face ID) nebo bezkontaktní placení (Apple Pay). U telefonů to však již dávno nemá platit.

Dle očekávání se během několikaminutového rozhovoru zaměřil také na situaci, jakou Apple s iPhonem zažívá. Není tajemstvím, že se nejnovější jablečné telefony neprodávají tak jako dříve (což je obecně přisuzováno ceně a menší motivaci k obměně stávajících zařízení ze stran uživatelů). Wozniak nicméně věří, že Apple nějaké boční projekty, které by třeba jednou mohly přinést onen skládací iPhone, má. Na druhou stranu ví, že se už nezaměřuje výhradně na hardware.

Steve Jobs a Steve Wozniak / Berkeley Alumni

Cupertinská společnost totiž obrovskou příležitost vidí také v segmentu služeb, do kterého se v poslední době výrazněji angažuje. Ať už jde o zmíněné Apple Pay, které se po celém světě včetně Česka těší velké oblibě, nebo hudební streamovací platforma Apple Music, tak i chystanou televizní službu. Tu by měl Apple odpálit v průběhu jara letošního roku (pravděpodobně již koncem března během první události roku 2019). Nehledě na to, že chystá obměny ve svém předplatitelském formátu.

Tak či tak, skládací iPhone (takový, jaký by takzvaný Woz chtěl) asi jen tak nepřijde. Ještě letos má Apple s největší pravděpodobností sázet na „klasické“ provedení. Pokud by se však od něj odklonil, iPhone nové generace by mohl vypadat třeba podle návrhu Roye Gilsinga (Foldable.News):

Komentáře