Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple vrací do německého prodeje iPhony 7 a 8. Mají však čipy od Qualcommu namísto od Intelu

Na konci minulého roku Apple prohrál patentový soudní spor s Qualcommem, což znamenalo stažení iPhonů 7 a 8 z jeho značkových prodejen v Německu. Tato zařízení totiž podle rozhodnutí soudu ve svých čipech od Intelu neoprávněně využívají technologie Qualcommu. iPhony patenty porušující se v Německu stále mohou prodávat u operátorů, ale aby je mohl Apple nabízet přímo, rozhodl se čipy Intelu nahradit Qualcommem.

Prosincové rozhodnutí bylo výsledkem už dva roky trvajících soudních sporů, které započal Apple. Podle něj technologická společnost využívá nelegální praktiky k udržení svého monopolního postavení na trhu tzv. modemových čipů. Apple používal výhradně čipy od Qualcommu mnoho let, v roce 2016 ale ale začal přecházet na řešení Intelu až do iPhonů z minulého roku, které byly osazovány pouze čipy Intelu.

Tim Cook, CEO Applu (Foto: Fortune Photo / Flickr)

Současnou situaci, kdy může ve svých německých Apple Storech nabízet iPhony 7 a 8 pouze s čipy Qualcommu, komentoval Apple těmito slovy:

„Qualcomm se snaží využít soudní příkazy pro donucení Applu k poddání se jeho vyděračským požadavkům. V mnoha případech využívají patenty, které nakoupili nebo které nemají nic společného s jejich mobilními technologiemi k šikanování Applu a dalších společností…“

„Abychom zajistili dostupnost všech modelů iPhonu zákazníkům v Německu, jsme nuceni přestat používat čipy Intelu a v Německu naše telefony nabízet s čipy Qualcommu. Qualcomm usiluje o eliminaci konkurence všemi dostupnými způsoby, poškozujíc spotřebitele a potlačujíc inovaci.“

Těžko říct, do jaké míry slova Applu o zneužívání moci Qualcommem odpovídají realitě, patentové spory mezi technologickými firmami však bezesporu patří k nejčastějším. Sám Apple ostatně před několika lety vyhrál dlouhý spor se Samsungem, který podle rozhodnutí soudu ukradl design telefonu i uživatelského prostředí.

Steve Mollenkopf, CEO Qualcommu

Kromě toho vlastní Apple přinejmenším několik kontroverzních patentů spojených s designem, například v roce 2012 mu byl schválen patent na tvar tabletu v podobě obdélníku s oblými hranami. Dnes popisovaný spor je ale poněkud komplexnější, jelikož slova Applu odkazují na praktiky firem, jejichž byznys model spočívá v nakupování patentů a souzení se s firmami, které je porušují. To samozřejmě není případ Qualcommu, avšak podstatným momentem je využívání nakoupených, pravděpodobně vysoce specifických, patentů pro ovládnutí trhu.

Novější iPhony prodávané v Německu stále obsahují čipy Intelu. Další významné soudní líčení mezi Applem a Qualcommem má proběhnout ve Spojených státech v dubnu.

Komentáře