Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Bývalý právník Applu čelí žalobě za zneužití informací k insider tradingu. Měl si vydělat stovky tisíc dolarů

Gene Levoff, zdánlivě neznámé jméno spojené s Applem, které nebylo na veřejnosti prakticky celou dobu vidět, ale přitom v poslední dekádě hrálo zásadní roli v mnoha ohledech. Levoff byl totiž od roku 2008 zaměstnán v Applu jako právník, přesněji ředitel korporátního práva ve společnosti a později seniorní ředitel, který zodpovídal za ještě větší část Applu, pokud šlo o právní aspekty.

Levoff vydržel v Applu celých 10 let, kdy v červenci loňského roku byl částečně odvolán a v září poté propuštěn. A dost možná by o jeho jménu nebylo v budoucnu na veřejnosti vůbec zásadním způsobem slyšet, kdyby nyní nečelil žalobě americké Komise pro cenné papíry a burzu (SEC) kvůli obvinění z takzvaného insider tradingu, tedy obchodování akcií společnosti na burze, o které má neveřejné informace a může je tak zneužít ve svůj prospěch.

Díky informacím, které měl Levoff k dispozici, si měl přijít při obchodování akcií za miliony dolarů na zhruba 245 tisíc dolarů v zisku a ušetřit dalších bezmála 382 tisíc dolarů na možných ztrátách. Komise pro cenné papíry a burzu chce nyní po bývalém právníkovi Applu zaplatit pokutu ve výši zisku i ušetřených ztrát a zároveň mu znemožní figurovat v budoucnu na vedoucí pozici v jakékoliv veřejně obchodovatelné firmě.

Tim Cook (Foto: ICDPPC)

Zápis ze soudního sporu například říká, že Levoff prodal akcie za celkem 10 milionů dolarů těsně předtím, než měl Apple oznámit pokles prodejů iPhonů, což většinou vyústí v alespoň mírný pokles akcií. Vzápětí by je pak mohl zase nakoupit zpět a počkat si na další příležitost k zpětnému prodeji, která by mu přinesla další profit.

Bývalý právník Applu měl přístup k velmi citlivým informacím a pravděpodobně si myslel, že se nepřijde v ohromném množství akcionářů a různých pohybů na to, že by byl zapojen do podobných praktik. Opak byl ovšem pravdou. Nutno dodat, že měl Levoff přístup také k dokumentům týkajících se akvizic, takže předem vědět i o všemožných společnostech, se kterými Apple buď jednal, nebo se rovnou dohodl na převzetí – to vše pak samozřejmě dále ovlivňuje některé důležité části miliardové společnosti.

Kolem Applu standardně moc podobných případů jako je tento není, jelikož si firma data pečlivě chrání a dává si záležet na tom, aby se podobné úniky či nepatřičné nakládání s informacemi nedělo, ale vždy to samozřejmě zajistit nelze.

Komentáře