Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Členové Kongresu požadují, aby Apple a Google stáhly aplikaci pro sledování saúdských žen

Zhruba před měsícem se poprvé začalo psát o vládním systému Absher, který je využíván v Saúdské Arábii a saúdským mužům zjednodušuje správu svého občanského života. Umožňuje jim například platit pokuty nebo si obnovit řidičský průkaz. Součástí balíčku funkcí je ale také sledování a kontrola pohybu saúdských žen. Systém má své aplikace jak na App Storu, tak i na Google Play a skrze ně mohou muži zadat jméno a číslo pasu ženy, načež mohou zvolit počet cest, který jí dovolí, a povolenou délku cesty. Aby mohla žena cestovat, musí dostat povolení, které může její „mužský opatrovník“ v systému potvrdit, nebo zrušit. V průběhu cesty navíc může muž dostávat prostřednictvím SMS aktualizace o místě, kde se zrovna žena nachází.

Celý systém je zaštítěn saúdským zákonem, kdy každá žena musí mít mužského opatrovníka, který kontroluje její pohyb. Ze západního pohledu se ale jedná o závažné porušování lidských práv. Po medializaci kauzy se proto začali ozývat jak ochránci lidských práv, tak i politická reprezentace zemí Evropy a Spojených států amerických. Nyní situace dospěla do stádia, kdy Tima Cooka a šéfa Googlu Sundara Pichaie vyzývá 14 členů amerického Kongresu ke stažení aplikací ze svých platforem. Informoval o tom server Business Insider.

Více než tucet amerických zákonodárců z tábora Demokratů vyzvalo v otevřeném dopise firmy Apple a Google, aby se nadále nechovaly jako komplici ve věci útlaku saúdských žen. Signatáři výzvy požadují, aby byla aplikace odstraněna z App Storu i Google Play, protože slouží jako služba ke sledování arabských žen a překážka k jejich svobodnému pohybu. Technologie jednadvacátého století by podle zástupců Kongresu neměly sloužit k praktikování metod útlaku ze století šestnáctého.

Když kauza v polovině února mediálně eskalovala, oba technologičtí giganti slíbili, že celou věc prošetří. Od té doby ale z jejich strany žádné vyjádření nepřišlo. Právě to americké politiky zneklidňuje a žádají nápravu. Dopis dává oběma společnostem i termín, do kdy se mají k situaci vyjádřit, nebo podniknout příslušné kroky. Tím je poslední únorový den.

Foto: Fortune Photo / Flickr

Pravdou ale je, že Kongres si reakci na otevřený dopis nemůže vynutit. Pokud firmy do konce února neodpoví, jediným dopadem bude negativní PR. Na druhou stranu, pro takto obrovské a bohaté firmy je negativní obraz ve společnosti mnohem nebezpečnější než třeba finanční sankce, což si čtrnáct signatářů podle všeho uvědomuje. Pokud budou Apple a Google nadále zavírat oči před podobnou kritikou, může to mít pro jejich reputaci dalekosáhlé důsledky.

Komentáře