Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Huawei chtělo ukrást obchodní tajemství o Apple Watch. Šlo na to přes dodavatele Applu

U Huawei je poměrně často zvykem, že kopíruje design produktů konkurenčních výrobců pro svá řešení. Typickým příkladem je Apple, který pro Huawei slouží jako velká inspirace. Ať už jde o telefony nebo třeba napodobeniny AirPods. Pouhým designem to však pro čínskou firmu nekončí a jak poodhaluje server The Information, její taktiky pro kopírování všemožných komponent a technologií jsou vcelku promyšlené.

Jednou z nejzajímavějších situací bylo, když se Huawei pokoušelo zjistit, jak funguje senzor pro měření srdečního tepu na Apple Watch. Vzhledem k tomu, že podobný (ne-li naprosto stejný) princip chtěla společnost použít i pro své chytré hodinky, měla dokonce vyslat šéfa této divize přímo k jednomu z dodavatelů Applu. Cíl měl být jasný: zjistit maximum informací a specifických technologických postupů, jak takový senzor vytvořit.

Foto: Apple

Dotyčný a jeho tým se měl údajně s nejmenovaným výrobním dodavatelem Applu přímo osobně sejít, čemuž předcházelo naplánování schůzky. Právě tato schůzka měla podle jeho slov sloužit ke „sjednání lukrativní výrobní smlouvy“, přičemž klíčovou záminkou mělo být získání potřebných detailů o Apple Watch, včetně ceny výrobních nákladů na onen senzor. „Zkoušeli své štěstí, ale neuspěli. Nic jsme jim neřekli,“ říká nejmenovaný pracovník dané dodavatelské firmy.

Senzor u Apple Watch však neměl být jediný, o který se Huawei domáhalo. Podle všeho se Číňané snažili u dodavatelů Applu zařídit výrobu specifického tenkého pantu, kterým disponuje „nový“ MacBook Pro. Výrobní firmy však schémata, která Huawei poskytlo, rozpoznaly a vzhledem k tomu, že byly totožné s principem od Applu, zakázku odmítly. Huawei si však patrně našlo náhradu, jelikož má tento pantový mechanismus zahrnutý u svého MateBooku Pro.

Foto: Apple

The Information mimo jiné také přibližuje příběh nejmenovaného bývalého pracovníka Applu, který se ucházel o pozici v Huawei. Během přijímacího procesu však čínskou firmu více zajímaly produkty, které Apple chystá, než samotné zkušenosti daného zaměstnance. Nehledě na to, že se prý několikrát stalo, že inženýr z Huawei zaslal dodavatelům kalifornské společnosti fotky materiálu s prosbou, ať „navrhne to, s čím se už v minulosti setkal“.

Kopírování mezi technologickými firmami není v dnešním světě ničím neobvyklým, nicméně taktiky Huawei měly být až příliš „za čárou“. Z tohoto důvodu se celou věcí začaly podrobněji zabývat i příslušné americké státní orgány.

Komentáře