Inzerce      O nás     CzechCrunch  
iOS 12.2 umožňuje měření EKG na Apple Watch Series 4 až po ověření polohy

Hlavní inovací Apple Watch Series 4 oproti předchozím modelům je přítomnost elektrického snímače tepové frekvence, tedy EKG. Problém je, že tento potenciálně zásadní senzor má status lékařského přístroje a prodej zařízení, které jej obsahují, tedy musí být schválen příslušným vládním orgánem dané země. Dosud bylo EKG blokované pouze v závislosti na trhu, pro který byly Apple Watch určeny. Od iOS 12.2 je ale vyžadováno ověření polohy, ani v amerických Apple Watch tedy například v Česku nebude EKG fungovat.

Když se Apple Watch Series 4 začaly prodávat v USA, nebyla v nich povolena funkce EKG, protože Apple stále čekal na schválení FDA. Proces schvalování je poměrně komplikovaný, vyžaduje detailní analýzu technické dokumentace zařízení a následně několik studií ověřujících funkcionalitu a spolehlivost senzoru. Tento proces je ovšem pro různé země, ač třeba jen legislativně, odlišný, v každé je tedy potřeba veškeré analýzy a testování provést znovu. Funkční EKG je tedy prozatím dostupné pouze v Apple Watch prodávaných v USA.

Na internetu se samozřejmě objevily návrhy, jak toto omezení obejít, a to změnou regionu v nastavení, naneštěstí ale tyto návody nefungují. Jediným způsobem, jak mimo USA použít v Apple Watch Series 4 EKG, dosud bylo hodinky koupit v USA. To se ale nyní mění.

Jiří Hubík v tweetu upozornil na nový krok v nastavení aplikace EKG pro iOS 12.2, které je zatím stále v testovací verzi. Šedým písmem je na úvodní obrazovce aplikace uvedeno, že při nastavení bude ověřena aktuální poloha zařízení. To znamená, že ani uživatelé mimo USA, kteří tam koupili svoje Apple Watch, už nebudou moci EKG používat.

Zatím sice není jisté, jestli bude tento krok přítomen i v konečné verzi iOS 12.2, i tak se ale doporučuje pro jistotu setrvat na iOS 12.1.4 (minimálně v případě používání EKG i v Česku).

Komentáře