Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Na App Storu funguje kontroverzní aplikace pro sledování arabských žen. Tim Cook o ní nevěděl

Absher je vládní systém v Saúdské Arábii, který mužům zjednodušuje správu svého občanského života, mezi jinými umožňuje například platit pokuty nebo obnovit si řidičský průkaz. Umožňuje ale také sledování a organizaci/restrikci cestování žen. Tento systém má své aplikace jak na App Storu, tak na Google Play. Business Insider o tom informoval před téměř dvěma týdny, ale až nyní se k tomu vyjádřil Tim Cook, který byl na aplikaci dotázán v rozhovoru pro rádio NPR.

Z hlediska lidských práv nejproblematičtější částí systému Absher je ta umožňující „správu života“ saúdských žen. Mužský uživatel systému do něj zadá jméno a číslo pasu ženy, načež může zvolit počet cest, který jí dovolí a dovolenou délku cesty. Při cestování žena musí dostat povolení, které může její „mužský opatrovník“ v systému potvrdit nebo zrušit. V průběhu cesty navíc může muž dostávat prostřednictvím SMS aktualizace o místě, kde se zrovna žena nachází. Tento systém je zaštítěn saúdským zákonem, kdy každá žena musí mít mužského opatrovníka, který kontroluje její pohyb.

Ze Saúdské Arábie se každoročně pokouší uprchnout více než tisíc žen a systém Absher je jedním z faktorů, který mnoha z nich jejich útěk zhatí. Na tento, v západním světě zcela nepochopitelný, systém poukázala hlavně Rahaf Mohammed, která se zřekla Islámu a uprchla ze Saúdské Arábie v lednu tohoto roku.

V průběhu necelých dvou týdnů od doby, co vyšel první článek popisující problematickou funkcionalitu aplikace, se k ní vyjádřily mezinárodní organizace Amnesty International a Human Rights Watch. Human Rights Watch uvedla: „Apple a Google mají pravidla proti aplikacím usnadňujícím výhrůžky a obtěžování. Aplikace jako tato mohou umožňovat porušování lidských práv, jako diskriminaci vůči ženám.“

Tim Cook (Foto: ICDPPC)

Ke stažení aplikace ze svých obchodů vyzval Apple a Google také americký senátor Ron Wyden. V dopise technologickým gigantům napsal, že by neměli saúdské vládě umožnit jejich platformy využívat pro „odporné sledování a kontrolu žen.“

Když byl na tuto problematiku ve včerejším rozhovoru pro rádio NPR dotázán Tim Cook, řekl, že o tom dosud neslyšel a samozřejmě zjistí, zda aplikace Absher problematickou funkcionalitu opravdu obsahuje.

Zvláštní schvalovací proces

Neznalost Tima Cooka je pochopitelná, přesto je však zarážející, že se podobná aplikace na App Store vůbec dostala. Aplikace totiž neprocházejí schvalovacím systémem Applu často právě z důvodu problematického obsahu. V příslušném pravidle je přímo napsáno: „Součástí aplikací by neměl být obsah, který je urážlivý, zneklidňující, mající za cíl znechutit…“ Tyto definice jsou zjevně směřovány především na pornografii, násilí nebo náboženskou nenávist, přesto by mělo být samozřejmé, že k nim patří také obsah a funkce v rozporu s lidskými právy.

V posledních týdnech se objevilo hned několik aplikací, které by na App Storu být neměly, protože přinejmenším potenciálně porušovaly soukromí uživatelů. Obecně je technologie v posledních letech čím dál více využívána nejen ke zjednodušení života, ale také ke sledování a útlaku. Apple patří mezi firmy nejvýrazněji proklamující svůj zájem o soukromí svých uživatelů, předcházení porušování lidských práv a rovnosti pohlaví by jistě mělo být minimálně stejně důležité téma.

Komentáře