Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Nové MacBooky by mohly mít skleněnou klávesnici. Nahrazovala by motýlkový mechanismus
Foto: Apple

Jakmile Apple v roce 2015 představil ve 12palcovém MacBooku zcela nový typ klávesnice fungující na bázi „motýlkového“ mechanismu (jinak řečeno butterfly keyboard), sliboval si od ní spokojené zákazníky, kteří by byli během psaní mnohem přesnější a cenili by plošší provedení. I když část uživatelů tento formát klávesnice přivítala s otevřenou náručí, řadě z nich však vůbec nevyhovoval.

Nešlo ani tak o přeučení se z původního „nůžkového“ stylu, který byl obecně velmi oblíbený (ač pro Apple do budoucna ne tolik zajímavý), ale zejména o časté problémy s její funkčností. Vzhledem ke své náchylnosti přitahovat pod jednotlivé klávesy prach a všemožné miniaturní nečistoty se stávalo, že některá tlačítka vůbec nefungovala, což gradovalo i stížnostmi a následně oficiální výměnou.

Takzvanou buttefly klávesnicí disponuje i nový MacBook Air (Foto: Apple)

Nutno podotknout, že motýlková klávesnice nebyla výsadou pouze MacBooku (12″), ale poté také redesignovaných MacBooků Pro, tudíž těmto potížím se zaseknutými klávesami potenciálně čelili i profesionálnější uživatelé. Apple si tohoto problému byl vědom, a proto pod klávesy loňských modelů Pro umístil speciální silikonovou membránu, díky níž mikročástice špíny neměly ohrožovat funkčnost klávesnice jako takové.

V následujících letech by však klávesnici v MacBoocích měl inovovat poněkud razantněji. Podle amerického patentového úřadu si totiž Apple nechal zaregistrovat zcela nový formát, jehož hlavní doménou by měla být skleněné pokrytí celé klávesnicového plochy. Klíčovou výhodou pak má být nahrazení klasických pohyblivých kláves za skleněné „nepohyblivé“ variace, pod které by se prakticky neměl dostat žádný prach.

Nadšenecký koncept klávesnice budoucnosti (Foto: Furkan Kasap/Behance)

Zjednodušeně řečeno by měl princip fungovat obdobně jako dotykové plochy, jež uživatelům vrací zpětnou vazbu v podobě mírného zavibrování. U klávesnic je však specifické to, že by jejich jednotlivé klávesy měly být odděleny. Jinak řečeno s menší mezerou, aby uživatelé stále dostávali pocit, že mačkají ono konkrétní tlačítko. To má být řešeno jemně zvednutými bočními stranami kláves.

Jakmile by pak uživatelé klávesu stiskli, ucítili by, že se „sníží“, respektive skutečně zmáčkne. Díky speciální vnitřní vrstvě by se pak mělo zpět vrátit nahoru do linie ostatních. Dalším zajímavým prvkem má být i to, že přímo na macOS by mohli uživatelé měnit funkci daných kláves, případně měnit jejich layout, region či různé aplikace. Nehledě na to, že boční panely skleněné klávesnice by mohly sloužit jako dodatečný trackpad.

Je však nutné připomenout, že jde zatím pouze o patent. A jak se veřejně ví, nic to neznamená. Konkrétně Apple si takových patentů registruje velké množství, na druhou stranu v tomto případě by celý princip mohl dávat smysl, a to i díky tomu, že by nová klávesnice mohla být mnohem tenčí než její předchůdci. Ostatně má cupertinská firma ztenčování svých zařízení dost v oblibě. Navíc díky tomu může dovnitř vměstnat více potřebných komponent (například baterií).

Komentáře