Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Od brýlí k ochraně displejů. Poznejte blíže firmu Corning a její Gorilla Glass, nedílnou součást iPhonů
Foto: Cnews.cz/YouTube

V roce 1879 dodali sklo pro Edisonovu žárovku, v roce 1950 vyráběli čočky do brýlí. O 30 let později se rozhodli přejít na výrobu ochranných skel pro LCD displeje a půl roku před vydáním prvního iPhonu způsobili narychlo revoluci a tehdy exkluzivně pro první iPhone vytvořili to nejodolnější ochranné sklo LCD displeje, které tehdy bylo k dostání. Nějak takto lze ve zkratce shrnout společnost Corning, která je v dnešním světě známa především pro výrobu takzvaného Gorilla Glass.

Na vašem mobilním či nositelném produktu od Applu jej téměř nevnímáte, přesto jste nade všechno rádi, že jej máte, protože když dojde na pád či silný tlak na záda či zobrazovací část vašeho jablečného zařízení, pomůže vám ušetřit nemalé finance za opravu často drahé interní elektroniky zařízení, která by bez něj téměř jistě mířila rovnou na smrt a výměnu. Dá se tedy říct, že to může být naším každodenním hrdinou a zachráncem.

Asi tak půl roku předtím, než měl Steve Jobs celému světu představit tehdy zcela unikátní iPhone, požádal generálního ředitele společnosti Corning, zda by pro jeho telefon mohli vytvořit sklo. Sklo, které odolá poškrábání a zabrání vážnějšímu poškození displeje nového jablečného produktu. Jednalo se o značně atypickou prosbu. Vzhledem k tomu, že většina tehdejších telefonů byla z drtivé většiny své plochy pokryta plastem. Corning se této výzvy nicméně nezalekla a narychlo vytvořila dnes všem známé Gorilla Glass. Továrna téměř okamžitě prošla kompletní transformací a renovací pro možnost výroby tohoto typu skla ve velkém.

Foto: John Koetsier/Flickr

A o co přesně jde?

Gorilla Glass je ve zkratce tenké, ale zároveň velice pevné a odolné krycí sklo, které Apple od dob prvních iPhonů používá na krytí displeje drtivé většiny svých produktů pro zajištění co největší možné bezpečnosti a ochrany dalších, dražších vnitřních komponent. U vybraných modelů telefonů cupertinské společnosti bylo pak sklo použito i jako ochrana zadní části telefonu.

Samozřejmě tento typ krycího skla nepoužívá jen Apple, ale i značná část konkurence. K dnešnímu dni kryje více než 6 miliard zařízení po celém světě napříč televizemi, chytrými hodinkami, telefony či tablety.

Foto: CNBC/YouTube

Tento typ ochranného skla je tu s námi tedy již od roku 2007 a v červenci 2018 světlo světa spatřila již jeho 6. generace, která je oproti předchozí verzi až dvakrát odolnější. Dokazují to i zátěžové testy, během nichž sklo vydrželo bez sebemenších obtíží až 15 pádů na tvrdý povrch z výšky jednoho metru. Uvedení šesté generace Gorilla Glass do nelítostného dennodenního provozu by se mělo stát realitou ještě v prvním čtvrtletí letošního roku.

Co stojí za jeho vznikem?

Jako pro každou výrobu, kdy z ničeho vzniká něco, je potřeba shromáždit a sehnat materiál, který se pro výrobu Gorilla Glass sváží do továren Corningu z celého světa. Když už je veškerý materiál sehnaný, naveze se všechen do mixu.

„Spousta lidí si myslí, že za sklem stojí pouze zpracování písku, avšak proces výroby a samotná výroba skla je mnohem složitější a stojí za ní velké množství komplexní vědy. Tím, jak je Gorilla Glass specifické, je specifická a odlišná i jeho výroba, na kterou máme velmi důmyslný a promyšlený recept, který jsme vylepšovali a ladili k dokonalosti po desetiletí,“ říká Amy Porter, ředitelka Harrodsburgského závodu společnosti Corning. „Napříč celou továrnou můžete vidět šroubové podavače, které různý materiál berou a dávkují jej do velké nádoby, kde se veškerý potřebný materiál pro výrobu smíchá a my tak můžeme tvořit ta nejlepší možná skla.“

Foto: CNBC/YouTube

Surový materiál se následně naláduje do velké káďovité pece, která se rozehřeje na více než 900 stupňů. Tato trouba pak surový materiál roztaví na horké sklo, které poté teče z kádě ven proudem a je chlazeno a posilováno v procesu, kterému se říká „fusion forming“, neboli tavné formování. Tato technologie výroby pak dovoluje tvořit skla o tloušťce menší než 2 milimetry. Sklo je během tohoto procesu zcela nedotčené, až do porcování vytvrdlé formy skla a přesunu na další pozici zpracování.

Z tohoto procesu se na další úpravy přesouvají skleněné tabule nařezané na velikost 275 x 300 centimetrů. Když už je vše hotovo, sklo se zalaminuje, aby bylo dokonale chráněno při přepravě a aby byla následně ulehčena jeho manipulace. Nakonec jsou skla dokonale zabalena do velkých beden. V bednách v závislosti na tloušťce skla, od stovek mikronů po 2 milimetry, pak mohou být klidně až stovky tabulí s téměř nulovým rizikem poškození jakékoliv skleněné tabule uvnitř balení. Po zabalení do velkých beden jsou skla následně expedována k finálnímu opracování, naporcování a vyformování přesně pro potřeby a velikost daného zařízení.

Foto: CNBC/YouTube

Důraz na dokonalost

Gorilla Glass je jedno z nejtvrdších skel na světě, avšak veškerou svou sílu nezískává jen tím, co je výše popsáno. Po zabalení a odeslání prochází skla další chemickou úpravou zvanou iontový výměnný proces. Vytvořená skleněná směs dále dovoluje finální rozporcované sklo ponořit do horké solné lázně, kde jsou sodné ionty vyměňovány za větší ionty draslíku ve skle a když si představíte tyto velké ionty draslíku umístěné v té samé a stejně velké ploše, zjistíte, že sklo je najednou mnohokrát silnější a strukturou hustší oproti původní směsi. A až tato chemická proměna je to, co sklu dává jeho finální tvrdost a pevnost.

Zajímavostí určitě také je, že Corningova nejstarší sklárna v Harrodsburgu v Kentucky je v provozu 24 hodin, 7 dní v týdnu a během výroby skel se po celou dobu skla ani jednou nedotkne lidská ruka, ale pouze robotí mechanické paže.

„Na začátku výroby byly některé z kroků při výrobě vykonávány manuálně lidmi, avšak bylo zde vysoké bezpečností riziko a nízká efektiva a robotická pomoc nám pomohla zvýšit efektivitu zároveň se snížením bezpečnostních rizik,“ říká Amy.

Komentáře