Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Podívejte se, jak by mohl vypadat a fungovat nový tmavý režim v chystaném iOS 13

Vydání nové verze iOS s pořadovým číslem 13 se nezadržitelně blíží a s tím přichází i nejrůznější spekulace, včetně nedávno odhalené informace kolem plánované integrace tmavého režimu, takzvaného Dark Mode. Očekávání od nativního tmavého režimu na iOS jsou velká, podobně jako s jeho příchodem na macOS Mojave.

Výhodou Dark Modu je bezesporu jeho využití v noci, i bez nutného snižování jasu nebo přenastavování některých aplikací. Podobně funguje například systém na Apple Watch, kdy tmavé pozadí na OLED displeji splývá přímo s okraji zařízení. Stejným způsobem by tmavý režim fungoval na iPhonu, kde by naopak vizuálně skryl horní výřez (notch).

V nastavení systému budou samozřejmě stále k dispozici oba režimy: světlý a tmavý. Možná se v rámci mobilních zařízení oproti macOS dočkáme i plánování přepínání světlého a tmavého režimu podle času nebo prostředí. Některé samostatné aplikace už samozřejmě Dark Mode nabízejí, většinou pak na výběr dávají z čisté černé barvy a také tmavé šedé, která pro někoho nepůsobí při přechodu z bílé tak rušivě.

Koncept: Maximos Angelakis

Nativní verze pravděpodobně bude míchat obě barevné kombinace dohromady. Nutno dodat, že čistá černá barva, která je schopna krýt horní výřez telefonu, je dostupná pouze na OLED displejích, tedy na iPhonu X, XS, XS Max, nikoliv však na iPhonu XR nebo na iPadech. Velmi pravděpodobně se pak přepínání režimů v systému dočkáme přímo v kontrolním centru, které vyjíždí z horní části obrazovky při tažení prstem.

To, jak budou nativní aplikace reálně vypadat, mohou naznačit například aplikace Stocks (Akcie), Activity (Aktivita) či Watch, které již v tmavém designu běžně fungují, ale nenabízí přepnutí zpět na světlou verzi. Pokud se Apple rozhodne pro implementaci Dark Modu a umožní uživatelům v systému i aplikacích střídat barevné téma, bude muset myslet i na alternativní verze výše zmíněných aplikací.

Koncept: Maximos Angelakis

Jedno z dalších chtěných nastavení bude pravděpodobně i možnost fixně nastavit přepnutý režim pro specifické nativní aplikace tak, aby se automaticky barevnost střídala při každém dalším spuštění, než pouze využívala globální nastavení.

Než se potenciálně tmavý režim objeví, můžete se podívat na několik dalších konceptů designéra Maximose Angelakise:

Koncept: Maximos Angelakis
Koncept: Maximos Angelakis

Komentáře