Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Pražskému radnímu se líbí myšlenka Apple Storu v Praze. Chtěl by ho v historické ulici Celetná
Foto: AppleCrunch

Je tomu již měsíc, co premiér Andrej Babiš (ANO) rozvířil vody české komunity Applu, když oznámil, že bude „bojovat za Apple Store v České republice“. Hlášku podobného charakteru samozřejmě může pronést každý, nicméně ta jeho vycházela ze setkání s Timem Cookem, během kterého se měl se šéfem Applu domluvit na výstavbě s tím, že hned na místě byl sjednán „koordinační tým“.

Ačkoliv by tato zpráva z logiky věci potěšila snad všechny české příznivce Applu (ať už z hlediska samotného designového obchodu, tak například možnosti oficiálního servisu, respektive zastoupení), rozhodně to není tak žhavé. Nejde ani tolik o kontroverzní renomé Andreje Babiše, ale spíše o domněnku, že Apple nepovažuje Česko za svůj klíčový trh a tuzemský Apple Store by tak mohl ztrácet smysl. Důvodů je však více.

Pokud by se nicméně měla výstavba prvního českého Apple Storu skutečně řešit, hlavním bodem by byla případná lokalita. Babiš hned navrhoval budovu Ministerstva pro místní rozvoj na Staroměstském náměstí, na druhou stranu se objevuje daleko více vhodných prostor, kde by Apple Store mohl stát. Například radnímu pro majetek města Prahy Jan Chabr (TOP 09) by se líbila historická ulice Celetná.

Tim Cook s Andrejem Babišem

„Představoval bych si tam něco, co tomu dodá život a nebude to jen nabídka turistického skanzenu. Mně se paradoxně líbilo to, co řekl premiér Babiš s Apple Storem. Jedna z úvah je právě dostat do centra i funkční moderní obchody,” říká pro server Novinky.cz Chabr, který s případnou výstavbou obchodu od Applu souhlasí.

Nejedná se však o ničím nepodloženou věc. V Celetné by se totiž koncem března měly uvolnit dva domy a Praha chce do tohoto momentu nastavit potřebná pravidla pro pronájmy včetně vypsání výběrového řízení, jež by mohlo být na přelomu jara a léta. Jedním z nájemců by se tak logicky mohl stát i Apple, což Chabr považuje za příhodné.

„Není to snaha vyjít vstříc panu premiérovi. Mě to napadlo obecně už předtím. Pokaždé když jdete těmi uličkami, tak vidíte laciné reklamní předměty a není to důstojná návštěva centra,” dodává a zmiňuje, že by si tato ulice zasloužila o něco prestižnější nájemce, které by nabízely prvotřídní produkty turistům a místním.

Pohled na ulici Celetná (Foto: Jan Polák/Wikimedia Commons)

Nezáleží to však na Praze. Hlavní slovo má v celé situaci pochopitelně Apple, který si lokality pro své pobočky pečlivě vybírá podle řady kritérií. Jestli nimi projde i česká metropole, to je zatím ve hvězdách.

Komentáře