Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Soderbergh opět narušuje tradiční filmařinu. Režisér Dannyho parťáků natočil další film pouze iPhonem
Foto: Netflix

iPhone po stránce kamerových schopností dlouhodobě patří mezi to nejlepší, co je na dnešním trhu k dostání. Vzhledem k tomu, že se jeho osazení každým rokem zlepšuje, amatérští i profesionální tvůrci jej často volí jako hlavní (potažmo doplňkové) zařízení k pořizování fotek a točení videí. Steven Soderbergh však jablečný telefon bere jako nedílnou součást své práce.

Tento americký scénárista a režisér, který stojí například za oblíbenou trilogií Dannyho parťáci a biografickým snímkem Erin Brockovich, totiž iPhone nově použil k natočení svého dalšího plnohodnotného filmu. Konkrétně High Flying Bird, basketbalového dramatu, které před pár dny oficiálně debutovalo na Netflixu, s nímž má Soderbergh spolupráci na úkor točení pro „běžná“ filmová studia.

Foto: Netflix

Ačkoliv většinu diváků bude spíše zajímat onen příběh, v jehož hlavní roli se objevuje André Holland (známý například z oscarového díla Moonlight), pro techničtější obecenstvo a fanoušky Applu je zajímavý hlavně proces celé tvorby. V ní naopak hrál hlavní roli iPhone 8 (respektive trojice těchto modelů) s anamorfickým objektivem od Moondog Labs a předsádkou 2x Tele Lens od firmy Moment, která patří ve svém oboru k velmi oblíbené volbě.

Steven Soderbergh v roce 2013 (Foto: Julien Chatelain/Flickr)

Celý snímek byl totiž natočen pouze s touto sestavou a podle všeho se to Soderberghovi a jeho týmu vyplatilo – High Flying Bird má na filmovém webu Rotten Tomatoes hodnocení okolo 90 procent.

Navíc do toho tento 56letý Američan nešel poprvé, jelikož před rokem natočil na iPhone 7 Plus i film Unsane, který je taktéž poměrně slušně hodnocený (ač kvalitou výstupu na High Flying Bird patrně nedosahuje). Jde tak o další takzvaný netflixový experiment, který do tradiční filmařiny vnáší něco nového a neobvyklého.

Komentáře