Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Uživatelé si již s iPhonem vystačí 4 roky. Prodeje nových telefonů proto opět klesnou
Foto: Apple

Poslední finanční výsledky Applu ukazují, že se společnosti nedaří prodávat tolik iPhonů jako v dřívějších obdobích. Důvodů je hned několik. Jedním z nich je pokles prodejů v Číně, dalším vysoké ceny nových modelů. Podstatnou příčinou je ale dle renomovaného analytika Toniho Sacconaghiho ze společnosti Bernstein také prodloužený cyklus výměny iPhonů za nové. Mezitímco ještě vloni měnili uživatelé iPhone v průměru po třech letech, nyní po novém sahají o rok později.

Za skutečností, že majitelé iPhonů s výměnou otálejí více než dříve, určitě stojí i již zmíněná vysoká cena nových zařízení. Jistě tomu ale přispívá také fakt, že průměrnému uživateli starší iPhone zkrátka stačí a všechny jeho běžné potřeby bez problémů naplní. Procesory třídy A, které si Apple sám vyvíjí, jsou zhruba od iPhonu 6 na takové úrovni, že meziroční vylepšení nových generací jdou spíše vstříc budoucím funkcím náročným na výkon, jako je třeba modelace prostředí v rámci rozšířené reality.

Výsledkem je, že ani u tři roky starého telefonu lidé nepociťují nedostatek výkonu a při běžných operacích se nepotýkají se žádnými záseky. Dalším zásadním důvodem, proč si lidé iPhone nechávají déle, byl program Applu na výměnu baterií. S ním společnost přišla po kauze se zpomalováním starších zařízení. Firma dle svých tvrzení snižovala výkon u telefonů s baterií se špatnou kondicí, aby předešla problémům jako nečekané vypnutí telefonu či dokonce poškození vnitřních součástek.

V důsledku kauzy Apple spustil program na výměnu starších baterií za zvýhodněnou cenu 29 dolarů (v přepočtu zhruba 650 korun), aby si odbornou i laickou veřejnost naklonil zpět na svou stranu. Před spuštěním programu přitom stála oficiální výměna baterie 79 dolarů, tedy necelých 1 800 korun. Tím se potřeba lidí kupovat nové telefony ještě snížila, protože u straších iPhonů bývá největším problémem právě snížená výdrž baterie.

V důsledku výše uvedeného Sacconaghi předpovídá, že v letošním roce bude iPhone měnit za nový jen zhruba 16 % uživatelů. Ať už tedy Apple v září představí jakýkoli telefon, o prodejní hit se pravděpodobně jednat nebude. Analytik naopak předpovídá, že prodeje meziročně klesnou o 19 %, což bude mít za následek i nižší růst výnosů ze služeb, jako je Apple Music, Apple News, Apple Pay, iCloud a další. Ty dle Sacconaghiho porostou „jen“ o 15 procent. Poslední tři roky přitom rostly 20% tempem.

Komentáře