Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Z 1. místa až na sedmnácté. Apple se výrazně propadl v žebříčku nejinovativnějších firem

Fast Company patří k nejvlivnějším americkým magazínům zaměřujícím se na technologii, byznys a design. Už více než deset let publikuje žebříček nejinovativnějších firem, které desítky redaktorů magazínu vybírají po celém světě a z mnoha různých kategorií. Apple je v žebříčku hodnotícím rok 2018 nejníže od roku 2008 (dále archiv Fast Company nesahá).

Za posledních deset let se Apple na vrcholu žebříčku nejinovativnějších společností ocitl několikrát a jen párkrát se neumístil v první desítce. Na prvním místě byl loni, o rok předtím ho Fast Company umístila na čtvrtou pozici. V roce 2017 Apple představil iPhone X a Apple Watch Series 3, produkty, jež se postaraly o výrazný posun ve svých kategoriích. Na poli softwarových nástrojů představil ARKit, soubor nástrojů pro vývoj rozšířené reality, CareKit a ResearchKit, nástroje pro vývoj softwaru přispívajícímu ke zlepšování zdravotnictví.

Loňské modely Apple Watch a iPhonů sice také přinesly zajímavé inovace, ale zjevně nebyly dostatečně výrazné na to, aby se Apple na žebříčku Fast Company vyšplhal výše. Jako hlavní důvod pro umístění na sedmnáctou příčku (oproti nižším) je popsán ne produkt, ale čip, konkrétně procesor A12 Bionic z nových iPhonů XS a XR. „Procesor debutující v iPhonech z uplynulého podzimu je prvním založeným na sedminanometrovém výrobním procesu. 6,9 miliardy tranzistorů procesoru A12 nabízí výrazné zvýšení výkonu, nižší energetickou náročnost a více síly pro náročné aplikace.“

Na prvních pozicích žebříčku pro tento rok se umístily například Meituan Dianping, čínská technologická platforma distribuující různé typy služeb mezi stovky milionů uživatelů a NBA, a The Walt Disney Company. Většina společností v první desítce je spojená se službami, oděvním a potravinářským průmyslem apod. Technologické společnosti se objevují až níže.

Například Alibaba Group byla oceněna za zavedení umělé inteligence do kamenných obchodů a startup Truepic, který je o příčku výše, než Apple se zabývá odhalováním falešných fotografií a videí na internetu a obecněji bojem s dezinformacemi. Ačkoliv se tedy na první pohled může zdát, že propad Applu je způsoben jeho zaostáváním za konkurencí z technologického průmyslu, spíše se jedná o obecnější kontext společností, které přicházejí s novými nápady na řešení určitých problémů.

Sekce nejinovativnějších firem podle Fast Company pak obsahuje i žebříčky rozdělené podle jednotlivých sektorů, kam patří například reklama, architektura, biotechnologie, finance, jídlo, zdraví a mnoho dalších. Jedním ze sektorů je samozřejmě i spotřební elektronika, kde se Apple na první příčku dostal, přičemž z jeho hlavních rivalů je v první desítce pouze Google, Microsoft a Dell.

Tim Cook, CEO Applu (Foto: Fortune Photo/Flickr)

Obecně by tedy šlo hovořit o tom, že Apple jako technologická firma i nadále těžko hledá konkurenci, je ovšem třeba dodat přinejmenším dvě poznámky. Za prvé se stále jedná o žebříček jednoho média, takže lze polemizovat o jeho konkrétních kritériích a směrodatnosti v kontextu celého světa médií, technologií a byznysu. Za druhé je však pravda, že v roce 2018 Apple příliš výrazné kroky snad v žádné oblasti neudělal a místo toho se zaměřil na v zásadě očekávaná vylepšení známého. I když se EKG v Apple Watch a nové iPady Pro dají považovat za podstatný vývoj pro Apple a snad i výpočetní technologii obecněji, nepředstavují zásadní změny ve svých oblastech jako to platilo například pro zdraví o rok dříve.

Komentáře