Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Z Applu odešel odborník na rozšířenou a virtuální realitu, který stál u zrodu HoloLens

Virtuální realita je pro Apple velkým tématem a firma z Cupertina se netají tím, že má na tomto poli velké plány. Vývojáři mají k dispozici sadu nástrojů ARKit, s pomocí které mohou psát aplikace využívající rozšířenou realitu, a již v roce 2020 má Apple dle Marka Gurmana přijít s iPhonem a iPadem, který bude disponovat speciální laserovou 3D kamerou pro snímání reality právě pro využití v oblasti AR. O to překvapivější je zpráva, že firmu v lednu opustil Avi Bar-Zeev, expert na AR a VR, který stál mimo jiné i u zrodu HoloLens.

Zprávu, kterou přinesl server Variety, Bar-Zeev potvrdil: „Svou pozici v Applu jsem v lednu opustil. Mám za sebou ten nejlepší odchod, který si lze představit. O Applu můžu říct jen to nejlepší a nebudu komentovat žádné konkrétní produktové plány společnosti.“ Avi Bar-Zeev zároveň dodal, že plánuje být Applu nadále k dispozici ve věci konzultací v oblasti rozšířené reality a zároveň se pouští do dalšího velkého projektu.

Avi Bar-Zeev (Foto: Robert Scoble/Flickr)

Bar-Zeev je v oboru skutečným a ceněným odborníkem, který se v oblasti AR/VR pohybuje již takřka 30 let. V 90. letech byl součástí týmu ve společnosti Disney, který pracoval na prvních atrakcích pro Disney World, a to včetně jízdy na Aladdinově létajícím koberci ve virtuální realitě.

Později stál Avi Bar-Zeev u zrodu společnosti Keyhole, kterou později koupil Google a její technologie se staly základem pro Google Maps. Čtyři roky pak Bar-Zeev po krátkém angažmá v Linden Lab strávil v Microsoftu, kde se podílel na vzniku náhlavní soupravy Hololens. Bar-Zeev byl jedním z hlavních autorů zařízení, jeho prvních prototypů a UX konceptů.

Koncept AR brýlí od Applu (Foto: Taeyeon Kim / Behance)

Do Applu Bar-Zeev dorazil v červnu 2016 a ačkoliv neexistují žádné oficiální informace o tom, na čem přesně tento veterán oboru pracoval, má se za to, že byl jedou z vůdčích postav týmu, který sestrojoval headset pro rozšířenou realitu. Jak loni informoval server AppleCrunch, Apple údajně pracuje na náhlavní soupravě kombinující prvky rozšířené a virtuální reality, přičemž produkt by mohl být uveden do prodeje již během roku 2020.

Komentáře