Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Zásadní chybu FaceTimu objevil 14letý kluk z Arizony. Apple jeho upozornění nebral vážně
Grant Thompson (Reprofoto: Tucson News Now)

I když je uživatelská bezpečnost pro Apple naprosto zásadní, nedaří se mu vždy ohlídat všechny způsoby, jak by teoreticky mohl být narušena. Nedávno to široké veřejnosti potvrdila chyba v iOS 12.1, díky níž bylo možné skrze hovor přes FaceTime „odposlouchávat“ druhou stranu. Rázem se tento problém, který měl potenciál být velmi nebezpečný, začal řešit i prostřednictvím mainstreamových médií a Apple to schytával ze všech stran.

Potenciálně by však k této kontroverzní situaci nemuselo dojít, kdyby Apple reagoval na upozornění 14letého Granta Thompsona. Mladý Američan si totiž tohoto problému všiml už 19. ledna během hraní Fortnite se svými přáteli a logicky pochopil, že se FaceTime, přes který zavolal svému kamarádovi a slyšel jej i bez přijetí hovoru z jeho strany, nechová tak, jak by správně měl.

Více jak 10 dní se tak Grant a jeho matka snažili zkontaktovat přímo Apple, aby tuto chybu nahlásili. To se jim nicméně nedařilo. Následně zkusili rozvířit debatu na Facebooku a Twitteru, aby pozornost firmy Tima Cooka upoutali, ale ani to nepřineslo žádné výsledky (vyjma toho, že se o problému začalo dozvídat více lidí).

Reprofoto: Tucson News Now

„Již více jak 10 dní mám odeslané dopisy, e-maily, tweety a zprávy Applu o tom, že skupinový FaceTime umožňuje slyšet druhou stranu (aniž by hovor přijala, pozn. red.). Objevil to můj náctiletý syn. Dosud jsem nedostala odpověď,“ stálo v tweetu Grantovy matky z 28. ledna.

Skupinový FaceTime v iOS 12

Jakmile selhaly pokusy přes sociální sítě, telefony a faxy, dvojice si uvědomila, že nejefektivnějším způsobem, jak se s Applem přímo spojit, bude skrze vývojářský účet, pomocí kterého je možné chyby v operačních systémech nahlašovat. To nakonec zafungovalo, nicméně ani tehdy Apple tento problém nebral až tak seriózně.

Závažnost celé věci si kalifornský gigant uvědomil patrně až v momentu, kdy se „kauza“ začala aktivněji řešit na internetových médiích a fórech. To vedlo Apple k tomu, aby funkci skupinových hovorů přes FaceTime zablokoval, což trvá až do dnešního dne. Přesně se zatím neví, kdy bude tehdy jedna z nejočekávanějších funkcí iOS 12.1 opět dostupná.

Komentáře