Inzerce      O nás     CzechCrunch  
AirPower byla nad rámec sil inženýrů Applu. Více než 550 dní čekání skončilo neúspěchem

Psal se rok 2017, konkrétně jeho devátý měsíc, během kterého Apple tradičně představuje nové iPhony. Tehdy šlo o iPhone X, který značil zásadní milník pro oblast jablečných telefonů z mnoha důvodů. Jedním (ač možná ne tolik podstatným) důvodem byla i integraci standardu Qi pro bezdrátové nabíjení, s čímž se pojil i doplňkový produkt, jenž cupertinská společnost téhož dne také odhalila – AirPower.

Na první pohled šlo o bílou, decentně provedenou podložku, kterou Apple prezentoval jako „ideální možnost pro bezdrátové nabíjení až tří zařízení zároveň“. Mělo jít jistým způsobem o revoluční metodu. Dosud totiž nabíjecí plochy dovolovaly nabíjení maximálně zpravidla dvou zařízení, a to způsobem, kdy uživatelé museli nacházet přesná místa, kde se nachází cívky, respektive kde bude spojení nejpřesnější.

AirPower měla toto eliminovat. Nejen, že brala v potaz souběžné nabíjení iPhonu, Apple Watch a AirPodů, ale také chtěla uživatelům celý zážitek zjednodušovat tím, že díky specifickému rozmístění cívek nebudou muset řešit, kam přesně zařízení položí. Znělo to fantasticky a jako skvělé příslušenství každého majitele jablečných produktů. Jenže…

Phil Schiller, senior viceprezident pro celosvětový marketing Applu, hned během prezentace zmínil, že se na trh dostane až v průběhu roku 2018, respektive na jejím začátku. A ačkoliv to případné zájemce nemuselo těšit, šlo o celkem pochopitelný krok – Apple totiž častokrát představí nový hardware nebo software, ale jeho reálný debut naplánuje na další období. Typickými příklady mohou být AirPlay 2, Zprávy v Cloudu nebo skupinový FaceTime v iOS 11, respektive iOS 12.

Scénář, se kterým se pracovalo v následujících měsících, byl však mnohem horší. Lépe řečeno… Prapodivnější. Apple začátkem roku 2018 žádnou AirPower nevydal a zainteresovaná komunita začala spekulovat nad tím, jestli inženýři nenarazili na nějaké problémy, které by oficiální vydání zbržďovaly. Kontroverzní se stala i situace, kdy Apple prakticky zapíral, že o nějaké AirPower vůbec kdy mluvil, což se přihodilo nejen během představování iPhonů XS (XS Max) a XR v září minulého roku, ale také na jeho webu – z něj totiž o ní smazal veškeré zmínky. To už začalo být velmi zvláštní.

Příliš náročný produkt na výrobu

To, co se předpokládalo, se tentýž měsíc potvrdilo. Inženýři cupertinské firmy totiž narazili na klíčové problémy, díky nimž se jim AirPower nedařilo nastavit tak, aby spolehlivě fungovala. Hlavní roli v tom pochopitelně hrály cívky, respektive jejich velký počet, díky němuž se překrývaly a rušily, čímž omezovaly efektivní nabíjení. Nehledě na to, že zapříčiňovaly přehřívání a snižování výkonu. S tím by Apple rozhodně nemohl jít ven, jelikož by to naprosto zničilo jeho pověst.

I tak se ale dále věřilo, že to chytré hlavy z týmu Tima Cooka vyřeší, a to třeba navržením zcela nového systému nabíjení. Zkrátka čímkoliv, co by uspokojilo zákazníky, kteří na AirPower pomalu zapomínali. O pár měsíců později však přeci jen přišlo světlo naděje. Podle reportu deníku The Wall Street Journal měl totiž Apple dát zelenou výrobním dodavatelům, aby zahájili produkci. A už se opravdu věřilo, že AirPower projde „reinkarnací“ a na stoly jablečných fanoušků dorazí. O to víc, když se o ní objevovaly zmínky na krabičce nových AirPodů a také v operačních systémech.

Konec

Vše bylo rozhodnuto včera. I když nejrůznější zprávy hovořily jinak, Apple na AirPower oficiálně rezignoval a pro server TechCrunch potvrdil, že celý projekt ukončil.

Foto: Fortune Photo / Flickr

„Po velkém úsilí jsme nakonec dospěli k závěru, že AirPower nemůže splnit naše vysoké požadavky na kvalitu a ukončili její vývoj. Omlouváme se našim zákazníkům, kteří se na ni těšili,“ napsal senior viceprezident hardwarového inženýringu Applu Dan Riccio v e-mailovém vyjádření.

Po více než 550 dnech čekání se tak AirPower, jeden z nejambicióznějších doplňků od Applu, na trh nedostane. V dohledné době minimálně ne v takové podobě, která byla prezentována.

Komentáře