Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Americká prezidentská kandidátka Elizabeth Warren chce od Applu oddělit App Store. Prý znevýhodňuje vývojáře
Elizabeth Warren (Foto: Marc Nozell/Flickr)

Americké prezidentské volby se sice budou konat až na konci příštího roku, mnoho kandidátů ale svoje volební kampaně naplno rozjíždí už nyní. Elizabeth Warren patří k těm nejvýraznějším, jak z hlediska názorů, tak z hlediska šancí na zvolení. Už mnoho let mluví o potřebě rozdělení velkých bank pro ochranu stability ekonomiky a podobný návrh nyní ve svém příspěvku prezentovala pro velké technologické firmy.

Argument článku postupuje ve smyslu, že současní technologičtí giganti jako Amazon, Facebook a Google v sobě shromažďují příliš mnoho vlivu, a proto by některé jejich divize, respektive platformy měly být odděleny. V původním článku se sice Apple nezmiňuje, ale americká televize CNBC potvrdila, že návrh Warren by měl platit také pro něj – obecněji by se ráda zaměřila na technologické společnosti se ziskem přesahujícím 25 miliard dolarů ročně.

Elizabeth Warren (Foto: Edward Kimmel/Flickr)

Problém u Applu spočívá prý hlavně v App Storu. Apple má totiž plnou moc s ním manipulovat a tak potenciálně znevýhodňovat aplikace ostatních vývojářů oproti vlastním, nemluvě o tom, že z každé platby provedené na App Storu si firma nechává 15–30 %. V tom jsou samozřejmě obsaženy náklady na provoz, reklamu, podporu a pododobně, přesto je ale toto procento vysoké.

Tým prezidentské kandidátky tedy popisuje, že společnosti se ziskem nad 25 miliard by neměly vlastnit platformu a zároveň její účastníky (tedy nabízet tam aplikace). To znamená, že podle jejího návrhu by se App Store musel od Applu oddělit a být veden jako samostatná společnost a navíc by Apple musel do svých iOS zařízení pustit také alternativní obchody s aplikacemi.

Tento koncept je poměrně výrazně v rozporu s filosofií Applu, která je založená na komplexním a hlavně uzavřeném ekosystému služeb a platforem, které sám a jako jediný nabízí. To má své nesporné výhody například z hlediska pohodlí a bezpečnosti, pointa Warren o příliš velkém vlivu společnosti na takto velkou platformu může být problematická. V současnosti se ze strany kandidátky nejedná o nic více než nápad a k jeho provedení je tedy opravdu dlouhá a možná i nepravděpodobná cesta.

Komentáře