Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Antivirus Windows Defender mění název na Microsoft Defender a přichází na Mac

Ač to dříve nebylo zvykem, Microsoft se svým softwarem a službami snaží čím dál více pronikat i na zařízení od Applu, a to jak na Mac, tak i na iOS zařízení. Důkazem je třeba sjednocování desktopových verzí kancelářského balíčku Office, který je již dokonce distribuován i skrze Mac App Store nebo třeba mobilní prohlížeč Edge, který dorazil i na iOS.

Nyní ale chce Microsoft proniknout do počítačů od Applu v oblasti, kde to asi nikdo nečekal. Firma z Redmondu ve státě Washington přejmenovala svůj antivirový software Windows Defender na Microsoft Defender a rovnou přišla s verzí pro Mac. Antivirovou ochranu od Microsoftu, která umožňuje i spouštění rychlých i důkladných kontrol, tedy nyní budou moci používat i uživatelé Maců a MacBooků.

Microsoft se prozatím zaměří na podnikovou sféru a se svým softwarem míří na firmy, ve které používají počítače s Windows i Macy. Prozatím je k dispozici ukázková verze softwaru a antivirus bude fungovat na posledních třech velkých verzích macOS, kterými jsou macOS Mojave, macOS High Sierra a macOS Sierra. Aktualizace antivirového softwaru bude probíhat skrze dobře známý AutoUpdate, tedy stejně, jako je tomu třeba u aplikací z kancelářského balíku Office.

Počítače s operačním systémem od Applu jsou proti virům obecně mnohem odolnější než počítače s Windows. Macy jsou dobře zabezpečené a proti virům je chrání různé kontroly na systémové úrovni, které prověřují, zda instalujete aplikaci od ověřeného vývojáře. Větší bezpečnost pak zajišťuje také tzv. sandboxing, který se stará o oddělování procesů, kdy každá aplikace funguje na vlastním „pískovišti“ a má tedy omezený vliv na zbytek systému. Ani Mac ovšem není proti malwaru plně imunní, což dokazují třeba případy falešných instalátorů Flash Playeru, nebo aplikací, které na Macu tajně těžily kryptoměny.

Ačkoli většině nebezpečí se dá předcházet obezřetným chováním, firmy obvykle nechtějí spoléhat na počítačovou gramotnost svých zaměstnanců a po antiviru od Microsoftu možná rády sáhnou. V současné době je Microsoft Defender pro Mac dostupný úzkému okruhu firem a postupně by se měl otevřít celé byznysové sféře. To, jestli Microsoft svůj anitivirus časem zpřístupní i běžným koncovým uživatelům, zatím není jasné.

Komentáře