Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple Card není první platební kartou Applu, kreditku měl již v roce 1986
Foto: my.3.sons / eBay

Apple na pondělní keynote věnované službám představil mimo jiné vlastní platební kartu. Ta má do Spojených států amerických přijít v létě a zaujala mimo jiné plnou integrací do Apple Pay, přehledným systémem odměn, důrazem na bezpečnost nebo titanovým provedením fyzické varianty karty. Velmi zajímavé ale je, že to není první platební karta, se kterou Apple přišel. Upozornili na to fanoušci Twitteru a Redditu, kteří ihned sdíleli dvě různé kreditní karty, z nichž s tou první Apple přišel v roce 1986.

Není sice zřejmé, kolik platebních karet Apple vydal, ale víme, že firma z Cupertina nabízela dvě různé karty – jednu pro soukromé využití a jednu pro firemní klientelu. Obě karty vypadaly až na ikonické duhové logo Applu poměrně standardně a nabízely kredit ve výši 2,5 tisíc amerických dolarů, což je nyní v přepočtu něco přes 56 000 korun. Důležité je ale podotknout, že karty bylo možné využívat jen v prodejnách Applu.

Foto: Eric Fischer / Twitter

V časopisech zaměřených na počítače a IT vycházely svého času reklamy na obě kreditní karty Applu. V reklamě na verzi pro fyzické osoby Apple popisoval, jakou cítí lítost, když někdo z Apple Storu odchází s prázdnýma rukama. Jako řešení proto zákazníkům nabízel nákup na dluh skrze kartu s názvem Apple Credit. Pokud člověk prošel klasickým úvěrovým ověřením, mohl si svůj počítač Apple IIe odnést i bez potřeby patřičné hotovosti.

Karta pro firemní klientelu s sebou nesla i bonus v podobě možnosti prodat svůj starý počítač Apple Lisa či Macintosh XL na protiúčet. Zákazník si pak mohl koupit novější Macintosh Plus za zvýhodněnou cenu. Apple firmy takto lákal, aby nakupovaly počítače do svých kanceláří a možností odložením platby nabízel jistou úlevu jejich cashflow.

Foto: newbill / reddit

Apple měl koncem 80. let a během let 90. nabízet celkem čtyři různé designové varianty svých kreditních karet určených pro nákup jeho počítačů. Některé platební karty se nyní začínají objevovat na eBay, a to za poměrně vysoké ceny. Například jedna karta z 90. let byla nyní prodána za 150 dolarů, tedy necelých 3 400 korun. Očekává se ale, že ceny ještě porostou.

Komentáře