Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple má šanci na úspěch ve zdravotnictví díky důrazu na soukromí uživatelů
Tim Cook, CEO Applu (Foto: Fortune Photo / Flickr)

K aspektům bezpečnosti na iOS už minimálně od března minulého roku nepatří jen soukromé korespondence, obrázky a informace o bankovním účtu, ale také zdravotní data. Pro uživatele mimo USA to sice stále zahrnuje pouze statistiky množství ušlých kroků a přijatých kalorií, principiálně je ale toto téma podstatné z hlediska statusu Applu na poli bezpečnosti dat, která je podle slov Tima Cooka pro firmu zcela zásadní.

V březnu minulého roku Apple v USA spustil oficiálně pořád zkušební verzi sekce aplikace Zdraví nesoucí název Zdravotnická dokumentace. Tam může mít uživatel iPhonu uložené prakticky veškeré informace o svém zdravotním stavu jako alergie, návštěvy u doktora, případné zdravotní problémy, prodělané nemoci, postižení, informace o očkování, výsledky krevních testů, pobírané léky a další.

Tuto funkci v současnosti podporuje přes 200 zdravotních institucí, to znamená, že jejich pacienti mohou mít svou zdravotní dokumentaci uloženou v iPhonu. Výhody z toho plynoucí jsou zřejmé – uživatel má možnost mít mnohem lepší a celistvější přehled o svém zdravotním stavu, jelikož vidí průběžné výsledky vlastních měření třeba z Apple Watch v kombinaci s výsledky naměřenými při poslední návštěvě lékaře. Velmi výrazně to také zjednodušuje situaci, kdy musí člověk z nějakého důvodu navštívit jiného lékaře. S tím se také pojí možnost mít snadno z jednoho místa přístupné záznamy z několika různých institucí.

Toto vše je ale dobrý nápad pouze v případě, kdy se může uživatel aplikace obsahující podobné informace zcela spolehnout na její bezpečnost. Jistě totiž není třeba vysvětlovat, proč člověk nemusí chtít detailní informace o svém zdravotním stavu a jeho historii sdílet třeba se zadavateli reklamy nebo potenciálním zaměstnavatelem. Proto Apple na svém webu poměrně detailně popisuje, co je potřeba k získání přístupu ke zdravotním datům uživatele v iOS, jakým způsobem probíhá synchronizace dat v aplikaci Zdraví s příslušnou institucí a jaké typy záznamů a jejich formáty jsou podporovány. Při přenosu mezi institucí a iPhonem jsou zdravotní data šifrovaná a vůbec neprocházejí sítí Applu, šifrována jsou v uzamčeném zařízení i při případném přenosu a skladování na iCloudu.

Tim Cook zdůrazňuje, že oddanost Applu soukromí není jen prostředek reklamy. „Pravdou je, že osobně chci dělat byznys s lidmi, kteří mají moje zdravotní data, s lidmi, kterým hluboce důvěřuji,“ říká. Cook se také několikrát přímo vyjádřil ke konkurenčním firmám jako Google a Facebook, jejichž byznys model je do velké míry postavený na zpracování uživatelských dat a poskytování jejich analýz zadavatelům reklamy.

Tim Cook, CEO Applu (Foto: Apple)

Někdy se však stane, že tato strategie pronikne i do světa Applu. Deník The Wall Street Journal nedávno publikoval zjištění, že některé aplikace sdílejí informace o srdečním tepu nebo menstruačním cyklu s Facebookem. Apple na tento problém reagoval jednak ujištěním, že toto sdílení v žádném případě nezahrnovalo zdravotní dokumentaci uživatelů, jednak upozorněním, že dané aplikace porušují zásady App Storu a musí být pod hrozbou smazání upraveny, a jednak konstatováním, že uživatelé museli sdílení dat sami povolit v notifikaci při prvním spuštění problémových aplikací.

NPR uvažuje, že celosvětový zdravotní průmysl patří k těm největším a mnoho firem se do něj tak snaží zapojit. Dělá to i Apple, jeho důraz na soukromí je velkou konkurenční výhodou.

Komentáře