Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple Pay se dále rozšiřuje po Evropě. Dočkat by se konečně mělo i Slovensko

Téměř pět let po představení se Apple Pay rozšiřuje také do střední Evropy. Česko se dočkalo v letošním únoru a nyní by se spolu s několika dalšími evropskými zeměmi mělo nejpopulárnějšího systému mobilních plateb dočkat i Slovensko. Potvrdila to mezinárodní banka N26.

Apple Pay bylo původně spuštěno už v říjnu roku 2014 výhradně ve Spojených státech. Druhá země si na podporu musela počkat více než půl roku a o další čtyři měsíce později se přidal pár dalších. Apple Pay v expanzi podobným tempem pokračovalo i nadále, nejdříve pochopitelně preferujíc větší trhy, ačkoliv třeba Německo se překvapivě dočkalo až ke konci minulého roku. V současnosti platební službu podporuje 34 zemí, mezi nimiž jsou například i Vatikán, Ostrov Man a San Marino.

O rozšíření Apple Pay na Slovensko se, podobně jako v případě Česka, spekulovalo dlouho, zatímco ale u Česka byl příchod v podstatě jasný už v minulém roce, termíny pro Slovensko nejsou ani nyní jasné. Potvrzení dostupnosti služby na Slovensku dvěma velkými bankami v blízké době je celkem překvapením. Jako první s ním ve facebookovém příspěvku včera přišla největší slovenská banka v zemi Slovenská sporitelňa a o několik hodin později se na Twitteru přidala také online banka N26.

Už dříve plánovanou podporu na Slovensku serveru Živé.sk potvrdily Poštovná banka, mBank, J&T Banka a 365 banka s tím, že se počítalo s termínem blízkým tomu Českému. Prý z důvodů právních komplikací se ale termín posunul na květen až červen. Tuto informaci nepřímo dokládá také ohlášení Slovenskej sporitelni, která zmiňuje „později tento rok“. Neochota sdělit konkrétní datum je přitom pravděpodobně způsobena jednak jeho nejistotou a jednak pokyny Applu.

Podobně jako v Česku, jsou také na Slovensku terminály pro bezkontaktní platby poměrně rozšířené, takže jakmile Apple Pay přijde, bude mít dobré zázemí více než 45 tisíc platebních míst. V Česku se Apple Pay šíří mnohem rychlejinež mobilní platby konkurence, které sem dorazily už před časem a v současnosti by mělo mít téměř 200 tisíc klientů.

Banka N26 kromě Slovenska potvrdila příchod Apple Pay také do Estonska, Řecka, Portugalska a Slovinska a na spuštění v blízké době se chystá také banka Erste Bank Sparkasse v Rakousku a ING v Rumunsku.

Komentáře