Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple se pustil do boje proti fake news. Ohlásil spolupráci se třemi organizacemi

Dlouho se mohlo zdát, že konspiračním teoriím věří jen specifická část obyvatelstva a navíc to nemá příliš velký vliv na praktické fungování společnosti, snad s výjimkou profitability určitých médií a produktů. V době internetu, zcela decentralizovaných zpravodajských systémů, prokázaného ovlivňování nejen amerických voleb vlnou falešných zpráv z Ruska a přiznaného lhaní politiků stojících za Brexitem, je ale téma mediální gramotnosti nanejvýš aktuální. Apple se v souvislosti s tím rozhodl angažovat v programech usilujících o její zvyšování.

V příslušné zprávě Applu stojí, že od něj dostanou podporu celkem tři programy, dva v USA a jeden v Evropě. Konkrétně se ve Spojených státech jedná o národní a politicky nestrannou neziskovou organizaci The News Literacy Project a neziskovou organizaci zaměřující se na vzdělání dětí Common Sense, přičemž obě organizace operují napříč celou zemí. V Evropě je to pak hlavní italská nezávislá organizace soustředící se na občanské vzdělání Osservatorio Permanente Giovani-Editori, která operuje i mimo domovskou zemi. Apple zdůrazňuje, že podpořené programy jsou nestranné a nezávislé.

Tim Cook, CEO Applu (Foto: Fortune Photo / Flickr)

Z informací zveřejněných Applem není jasné, o jaký typ podpory se přesně jedná, nejspíše se má však na mysli především finanční sponzoring. Ve prospěch této interpretace hovoří například komentář známého bývalého technologického žurnalisty a současného člena rady News Literacy Project (NLP) Walta Mossberga. Ten na svém Twitteru napsal: „Jsem vděčný, že Apple ohlásil svou podporu pro NLP jako součást jeho nové iniciativy pro zlepšování mediální gramotnosti u studentů. Grant Applu je největším korporátním dárkem v naší jedenáctileté historii a umožní nám oslovit více studentů a učitelů.“

Načasování oznámení této iniciativy Applu pravděpodobně není náhodné, na prezentaci na začátku příštího týdne by totiž měla být kromě streamovací služby představena také předplatitelská zpravodajská služba spadající pod iOS aplikaci News. Spíše se nepředpokládá nějaká přímá spolupráce mezi novou službou Applu a podpořenými organizacemi, obojí je ale součástí zájmu firmy o usnadňování přístupu ke spolehlivému zpravodajství. „Apple News je oddané prezentování kvalitní žurnalistiky od důvěryhodných zdrojů. Jsme nadšení, že Apple podporuje tyto důležité organizace ve vzdělávání další generace k vyhledávání přesných a spolehlivých informací uprostřed stále komplikovanějšího prostředí zpravodajství,“ říká šéfredaktorka Apple News.

V Česku je mediální gramotnost rozšiřována na základních a středních školách v rámci mediální výchovy. Neexistuje (a kvůli rychlému vývoji snad ani nemůže) ovšem příliš systematizované univerzální kurikulum a problém nedostatečné orientace ve světě moderních sdělovacích prostředků se navíc týká především lidí přesahujících školní věk. Proto je důležité, aby takové vzdělání nabízely spolehlivé a nezávislé organizace napříč demografiemi. Tim Cook ohlášení iniciativy komentoval slovy: „Mediální gramotnost je zásadní pro udržování nezávislého tisku a prosperující demokracie a my jsme hrdí, že můžeme spolupracovat s organizacemi na předních liniích této snahy.“

Komentáře