Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple se svou designovou kreditkou Apple Card sází na bezpečnost plateb a soukromí uživatele

Apple na své pondělní konferenci zaměřené na nové služby představil mimo jiné vlastní kreditní kartu. Apple Card, kterou firma Tima Cooka přináší ve spolupráci s americkou bankou Goldman Sachs, zaujala svět z mnoha důvodů. Zajímavé je samotné vstupování velkých technologických firem do světa bankovnictví a z pohledu samotného produktu pak plně digitální kreditka zaujme také díky jednoduchému systému odměn za placení či třeba chytrému přehledu plateb přímo v aplikaci Wallet. Důležitou doménou nové platební karty Applu je ale také její bezpečnost.

Prvním důležitým aspektem bezpečnosti je, že ačkoli si uživatel může v aplikaci Wallet jednotlivé platby zobrazovat přímo na mapě i dle jednotlivých kategorií a mít tak dokonalý přehled o svých útratách, data o nákupech zůstávají pouze lokálně na zařízení a nejsou nikam odesílána. Ani sám Apple by tedy neměl mít možnost zjistit, kde nakupujete a kolik za co utrácíte. K datům o platbách bude mít přirozeně přístup banka Goldman Sachs, která platby zprostředkovává, ale data nesmí s nikým sdílet a Apple slibuje, že tedy nikdy nebudou využívána pro reklamní účely.

Zásadním bezpečnostním prvkem je ale hlavně dynamické bezpečnostní číslo karty, které ji činí odolnou proti zneužití. Každá karta má mít vlastní unikátní kód bezpečně uložený v zařízení (v takzvaném Secure Elementu), ale pro každou platbu je vygenerován ještě jednorázový bezpečnostní kód a kartu tedy není možné zneužít naklonováním či jednoduchým opsáním jejího čísla. Případný zloděj by musel ukrást celý telefon a následně překonat bariéru v podobě Touch ID či Face ID.

Apple bude vedle digitální karty uložené ve Wallet nabízet i fyzickou titanovou kartu, která na bezpečnost rovněž myslí. Na kartě totiž nenajdete žádné číslo, žádný bezpečností kód CVV ani proužek pro podpis. Jedná se o čistý a elegantní kus titanu, na kterém je pouze vaše jméno a platební čip. V případě odcizení karty navíc můžete kartu jednoduše zablokovat přímo v aplikaci Wallet a nechat si poslat novou. Něco podobného ostatně již nabízí například fintechový startup Revolut.

 

Na Apple Card se prozatím mohou těšit bohužel jen obyvatelé Spojených států, kam má Apple Card přijít v létě,  a do Evropy se kreditní karta Applu nejspíš hned tak nepodívá. I tak je ale příjemné sledovat další posuny na poli zabezpečení plateb a ochrany soukromí. Apple má sílu nastolovat nové, revoluční standardy a v době překotného vývoje bankovního trhu se dá očekávat, že se podobných novinek dočkáme i třeba od jiných bank, firem a fintechů.

Komentáře