Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple výrazně investuje do výzkumu a vývoje, podle kritiků ale chybí výsledky

Apple se dlouhodobě umisťuje na vrcholech žebříčků nejinovativnějších firem, letos ale například podle Fast Company klesl až na sedmnácté místo. Je důležité mít na vědomí, že podobné statistiky většinou nemají vědečtější základ a ačkoliv je zdaleka nelze plošně označit za subjektivní, bývají založeny na poněkud nesystematických kritériích. Business Insider ve své analýze současného a budoucího stavu Applu představuje tvrdá data, podle nichž společnost nyní patří k největším světovým investorům do výzkumu a vývoje (VaV).

Oproti předchozím letům se přitom nejedná o žádnou výraznou změnu, naopak. Apple investice do VaV, alespoň co se týče konkrétních částek, postupně zvyšuje dlouhodobě minimálně od roku 1998. To je krátce po tom, co se do Applu vrátil Steve Jobs a výrazně zredukoval portfolio společnosti a také její investice do VaV. Několik let na to se částka vynakládaná na vývoj zvyšovala jen mírně, od roku 2007, kdy byl s obrovským úspěchem vydán iPhone, je však její růst téměř exponenciální. Nejvýraznější je pak mezi lety 2016 a 2018, kdy investice Applu do VaV stouply z cca deseti na 14,2 miliardy dolarů. To je více než veškeré příjmy firmy před patnácti lety.

Tuto částku je důležité uvést do správného kontextu. Je vyšší, než u většiny velkých, například i farmaceutických firem, jejichž byznys na VaV silně spoléhá a je to také už více než u Intelu a Facebooku. Naopak investice Applu nedosahují na Microsoft, Alphabet a Amazon, který za výzkum a vývoj v roce 2018 utratil oproti Applu téměř dvojnásobek. Tyto firmy jsou ale silným zakládáním si na vývoji nových technologií dlouhodobě známé a neustále také prezentují nové projekty. Apple naproti tomu měl dosud spíše status firmy, které nakupuje technologie ostatních a následně je úspěšně implementuje do uživatelsky přívětivých produktů.

CEO Applu Tim Cook (Foto: Fortune Global Forum 2017 / Flickr)

Odlišné pojetí, kdy se Apple ve vývoji technologií spoléhá na sebe, je ovšem pozorovatelné už od roku 2010, kdy byl představen první iPhone s procesorem, který si Apple vyvinul sám. Od té doby jsou jeho ARM procesory spolehlivě těmi nejvýkonnějšími na trhu a ty nejnovější jsou schopny konkurovat i výkonným laptopů do té míry, že se spekuluje o možném budoucím přechodu Applu zcela na vlastní procesory s ARM architekturou. Kromě toho Apple nyní vyvíjí například vlastní modemy a šéf operací Applu, Jeff Williams, nedávno popisoval, že si firma mimo jiné u Apple Watch vyvíjí několik vlastních technologií, což má podíl na vysoké ceně produktů.

Pokud jsou konkrétní částky převedeny na procenta ze zisku, Apple s necelými 6 % stále poměrně výrazně zaostává za ostatními technologickými firmami jako Netflix (7,7 %), Amazon (12,4 %), Microsoft (13,3 %) a Google (15,7 %) a za velkými farmaceutickými firmami. Blíží se však například IBM a už překročil General Motors a Boeing. Procentuální interpretace dat mění také vývoj investic v rámci historie Applu. Kolem roku 2000 byly investice ze zisku na VaV 8 %, snižovaly se až na pouhá 2 % kolem roku 2012. Od té doby se investovaný podíl ze zisku poměrně strmě zvyšuje.

Apple do Apple Watch vkládá obrovské množství důvěry. Jednou by se mohly stát zásadním produktem (Foto: Apple)

Tento dlouhodobý růst investic do VaV Tim Cook nedávno sám komentoval a dodal, že se do velké míry týkají „věcí, o kterých nemluvíme“, je ale známo, že Apple už několik let pracuje například na samořídícím dopravním prostředku, rozšířené realitě v brýlích a podobně. Kromě toho Cook zmiňoval právě procesory pro budoucí produkty, zdravotnické senzory, nové verze Apple Watch a AirPods. V budoucnu se tyto produkty mají výrazně vyvíjet.

Kritici Applu přese všechno vytýkají, že jeho velké investice do VaV se nevyplácejí, protože firma je stále vysoce závislá na prodejích iPhonů, které klesají a zatím se příliš nezdá, že byl Apple byl schopný v blízké době konkurovat například nově nastupujícím skládacím telefonům, což říká i Steve Wozniak. I když výdělky z takřka všech ostatní produktů Applu rostou, celkový zisk se propadl jen kvůli sníženému zájmu u iPhony a analytici pro tento rok nepředpovídají změnu.

Růst ostatních produktů prostě není dostatečně rychlý i vzhledem k investicím vynakládaným do VaV a ačkoliv dostávají dobré recenze v určitých ohledech, v jiných zaostávají za úspěšnější konkurencí. Příkladem toho je třeba už zmíněná samořídící dodávka, o které se stále jen spekuluje, zatímco Alphabet svoje výsledky už testuje v ostrém provozu. Stejně tak bylo mnoho prostředků vynaloženo na vývoj televize a streamovací služby – o televizi se nic neví. Streamovací služba má přijít nyní a mohla by být i úspěšná, je ovšem otázkou, zda může zcela nová služba výrazněji ovlivnit tak velkou společnost jako Apple.

Zajímavý dopad by mohly mít i chystané AR brýle (Foto: Xhakomo Doda/Behance)

Tim Cook vidí výzkum a vývoj jako dlouhodobou investici. Aktuálně vyvíjené čipy se v zařízeních objeví až za několik let a některé projekty nemusí vést nikam, přesto z nich ale může vycházet důležité know-how. Ředitel Applu říká, že společnost trochu „hraje kostky“, aby mohla být u potenciálně důležitého technologického vývoje a v takových případech nelze pouze spoléhat na vysokou pravděpodobnost úspěchu. Navíc se zdá, že se Apple možná bude snažit přecházet na společnost poháněnou službami. Kritici však stále dodávají, že velkým problémem současného Applu je nejasný směr, který se právě ve výzkumu a vývoji projevuje nejvíce.

Komentáře