Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple začal prodávat Wynd Pro, chytrý filtr vzduchu nabízející osobní atmosféru

Wynd Pro je v podstatě hračka na kancelářský stůl pro lidi, kteří mají dostatek peněz na to, aby utráceli za jídlo, které hezky vypadá na Instagramu a má za sebou hřejivý, environmentálně zodpovědný příběh. Ve volném čase v práci pak mohou přemýšlet o pořízení přístrojů, které poskytují lepší kontrolu nad aspektem života, o kterém nižší sociální skupiny příliš nepřemýšlejí v měřítku, na které se daný přístroj soustředí. Wynd ale přitom představuje snahu o řešení široce rozšířeného a individuálně neřešitelného problému – kvality vzduchu.

Zakladatel startupu Wynd Raymond Wu se narodil v Číně v osmdesátých letech. To bylo ještě před velkým průmyslovým boomem a rychlým nárůstem ekonomiky, který nastal až v devadesátých letech, po tom, co se Raymond přestěhoval do Spojených států. Čínu často navštěvoval a téměř při každém vystupování z letadla zaznamenal změnu nejen ve zvyšujícím se horizontu rozšiřujících se měst, ale také v tom, co bylo ve vzduchu cítit – doslova, ne metaforicky. Od roku 2003 se pak často zamýšlel nad tím, jak na, dnes víceméně všudypřítomný, problém špatné kvality vzduchu upozorňovat a pokusit se s ním něco dělat na úrovni jednotlivých lidí. V roce 2014 se Raymond vzdal kariéry technologického investora a založil firmu Wynd. O dva roky později její první produkt stejného názvu vybral na Kickstarteru více než desetinásobek požadované částky a za další necelé tři roky se nyní objevil na oficiálním Apple Online Storu.

Wynd Pro je bílý nebo černý válec o velikosti litrové lahve na vodu a váze půl kilogramu, který někomu může připadat jako trochu zvláštní reproduktor. Z horní části připomínající membránu produkující zvukové vlny ale místo toho vychází čistý vzduch po tom, co ho jako závadný vtáhne zařízení dovnitř bočním pláštěm a malou turbínou ho prožene filtrem. Filtr je schopen zachytit většinu částic ve vzduchu od velikosti 0,3 mikrometru, to znamená prach, prachové roztoče, pyly, plísně, bakterie, emise z výfukových plynů a částečně i smog a tabákový kouř. Wynd nabízí několik úrovní nastavení výkonu, přičemž maximálně dokáže produkovat až osm litrů čistého vzduchu za vteřinu – to znamená, že vzduch v průměrně velkém interiéru automobilu pročistí ze 70 % do deseti minut.

Zařízení obsahuje také odpojitelný senzor snímající množství částic v okolním vzduchu, který může automaticky regulovat filtraci a barvou zabudované LED diody indikovat úroveň kvality. Firma tedy doporučuje uživateli brát ho s sebou i tam, kam si nenese celý filtr, aby mohl mít o kvalitě vzduchu přehled. Tomu napomáhá také iOS aplikace, která zobrazuje přesnější informace a dlouhodobé statistiky měření a lze ji využít k ovládání Wyndu. Wynd Pro vydrží na jedno nabití filtrovat vzduchu po dobu šesti až osmi hodin, nabíjení trvá přibližně dvě. Filtr je třeba měnit po třech až šesti měsísích používání v závislosti na znečištění filtrovaného vzduchu (na stav filtru opět upozorní aplikace) a nový stojí 10 dolarů (225 Kč).

Největší omezení Wyndu Pro vycházejí z jeho podoby – i přes svůj výkon se hodí spíše pro prostorově specifické využití, ačkoliv alespoň nějaké zlepšení by měl být schopen poskytnout skoro v jakémkoliv kontextu. Za druhé, i přes relativně nenápadný design, je zařízení nepřehlédnutelné kvůli zvuku, který vydává. Hlavní technik sice při návrhu zařízení plně zužitkoval zkušenosti z práce na tryskových turbínách k tomu, aby dosáhl co největší efektivity při nízké hlučnosti, zákony akustiky ale nelze obejít. Při nejnižším výkonu tedy Wynd vydává šum odpovídající stolnímu větráku, při nejvyšším pak může někomu opravdu vadit.

Wynd Pro je výsledkem snahy o reakci na závažný problém a opravdu má za cíl zvýšit kvalitu života svých uživatelů. Ti, pokud jsou ochotni tolerovat jeho limity, se do něj mohou rozhodnout investovat požadovaných 200 dolarů (cca 4 500 Kč).

Komentáře