Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Na Apple Pay získávají banky body. Stojí je to ale miliony korun

Spuštění Apple Pay vyvolalo mezi uživateli zařízení od Applu velké nadšení a obrovskou mediální odezvu. Banky, které Apple Pay podporují, se dočkaly chvály, a banky, které se do první vlny nedostaly, sklidily nejen na sociálních sítích vlnu kritiky. Platit mobilem je zkrátka pohodlné a Češi, kteří jsou šampiony v bezkontaktních platbách, se na Apple Pay těšili.

Poněkud upozaděna ale zůstává skutečnost, že Apple Pay pro banky rozhodně není zadarmo. Bankovní instituce a fintech startupy k podpoře Apple Pay přistupují, protože to klienti požadují a protože má tato služba obrovský marketingový potenciál. Pro zákazníky bank je možnost platit telefonem natolik přitažlivá, že by někteří z nich byli ochotni kvůli tomu změnit banku. Přechod mezi bankovními domy ostatně dneska není nijak složitý, což tlak na banky a zavádění nových služeb zvyšuje.

Mezitímco zavedení Google Pay je pro banky takřka bez nákladů, za Apple Pay ale musí platit nemalé částky. Pro Google je platební služba spíše další cestou, jak získávat zajímavá data o chování uživatelů, Apple však profitabilitu služby staví na poplatcích. Ty ale neplatí uživatelé služby, nýbrž bankovní instituce.

Apple dle zdrojů deníku E15 účtuje bankám paušální poplatek kolem třiceti korun ročně za každou připojenou kartu a dále mezi 0,15 až 0,2 % z každé platby. Hned během prvního dne po spuštění služby přitom utratili čeští zákazníci skrze Apple Pay přes 12 milionů korun a aktivovali téměř 100 000 karet. Apple si tedy za jediný den mohl na poplatcích přijít na přibližně 3 miliony korun.

Bude zajímavé sledovat, jak rychle se bude platební služba Apple Pay dále šířit na další trhy a mezi další banky. Zisky ze služeb budou pro firmu Timu Cooka čím dál důležitější a klíčové pro to, aby se firma dokázala snáze vypořádat s výkyvy v prodejích iPhonů a dalšího hardwaru. Apple Pay je jednou ze služeb, která může firmě generovat poměrně snadné zisky a rychlá expanze služby se tedy dá očekávat. Na Apple Pay čekají například Slováci, ale dle neoficiálních zpráv by se mohli i oni možnosti placení iPhone v nejbližší době dočkat.

Komentáře