Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Návrh Elizabeth Warren rozdělit Apple a App Store má zabránit monopolizaci, nemyslí ale na bezpečnost
Elizabeth Warren (Foto: Edward Kimmel/Flickr)

Americká prezidentská kandidátka Elizabeth Warren před pár dny zveřejnila článek, ve kterém argumentuje pro rozdělení velkých technologických firem kvůli jejich přílišnému vlivu. V původním textu nebyl sice vůbec zmíněn Apple, Warren ale později televizi MSNBC řekla, že by se to týkalo i jeho a že by rozdělila Apple a App Store. Více svoje pojetí rozvedla v rozhovoru s The Verge.

Warren říká, že na pár menších by se měly rozdělit firmy, které provozují obchod a zároveň jejich roční příjmy přesahují 25 miliard dolarů. Přesněji by neměly být schopny nabízet ve vlastních obchodech vlastní produkty jako konkurenci ostatním. Amazon by ve svém obchodě nemohl prodávat produkty značky Amazon Basics, Google by ve vyhledávání nemohl nabízet vlastní produkty, od Facebooku by se musely oddělit Instagram a Whatsapp a od Applu App Store. Warren řekla, že to „musí být jedno nebo druhé. Buď mají platformu nebo si hrají v obchodě. Nemůžou zároveň dělat obojí.“

Apple Store ve Vídni (Foto: Apple)

Hlavní problém, který Warren se stávajícím systémem má, spočívá právě ve vlastnění velkých obchodů a nabízení vlastních produktů v nich. Podle ní to totiž vede ke dvěma základním výhodám. Zaprvé má společnost vlastnící platformu pro prodej dokonalý přehled o jeho fungování, o produktech, co všichni nabízejí a jaký mají úspěch, dokáže se tedy podle toho mnohem lépe než kdokoliv z prodávajících rozhodnout, jaký produkt nabídne. Za druhé se sebou ovládání platformy nese schopnost preferovat vlastní produkty vůči ostatním.

Tyto výhody jsou známkou využívání dominantního postavení na trhu ke zvýšení zisku, který má místo toho pocházet například z lepší kvality produktů oproti konkurenci a vést k přirozené kompetici. Warren řekla: „S čím mám problém je, když vydělávají díky využívání speciálních tajných informací, ke kterým nemá nikdo jiný přístup nebo když se ve vyhledávání objevují na prvních pozicích.“ Warren k tomu také poznamenala, že rozdělování firem z podobných důvodů v americké historii má precedenty.

Návrh prezidentské kandidátky dává do velké míry smysl z hlediska pojistek před monopolizací a podporování přirozeného tržního soupeření, v některých případech jsou ale přítomny další podstatné aspekty jako například bezpečnost u Applu. Jelikož App Store je jediný zdroj, odkud lze do iOS zařízení instalovat aplikace a Apple ho spravuje a určuje jeho pravidla, je schopen relativně spolehlivě zaručit bezpečnost zařízení, na které uživatelé aplikace instalují. Pokud by měl být App Store samostatnou společností nebo by nebyl výhradním zdrojem softwaru pro iOS zařízení, značně by se u nich zvýšila pravděpodobnost objevování se škodlivých aplikací. Ačkoliv byla Warren dotázána také na tuto problematiku, nakonec se k ní nevyjádřila.

Komentáře