Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Nová služba Applu nabývá obrysů. Magazíny budou založené na PDF a bude možné je stahovat

Apple v pondělí oficiálně potvrdil datum své konference, od které se očekává představení nových mediálních služeb a jednotného balíčku, v rámci kterého bude možné tyto služby platit. Místy se spekuluje i o představení nového hardwaru, kterým by mohla být nová sluchátka AirPods či nové iPady, ale většina analytiků a odborných novinářů s hardwarem spíše nepočítá. Pokud jde o novinky na straně služeb, mají jimi být jednak televizní streamovací služba a jednak služba pro přístup k placeným magazínům v rámci jediného předplatného. Právě o službě „Apple News Magazine“ přitom prozradila některé detaily poslední beta verze operačních systémů macOS a iOS.

Apple novinky představí již v pondělí 25. března ve své posluchárně Steve Jobs Theater. Událost je tedy již skutečně za dveřmi a není tedy divu, že některé softwarové přípravy se již musely do kódů betaverzí dostat. Vývojář Steve Troughton-Smith na Twitteru sdílel, že v betách iOS 12.2 a macOS 10.14.4 nalezl řadu referencí na službu pro předplacení magazínu uvnitř Apple News, a to včetně připravené kategorizace nových magazínů.

Co je zajímavější, z kódu vyplývá také to, že magazíny budou založené na formátu PDF a budou umožňovat stahování a tedy i čtení bez přístupu k internetu. Nachystána je také podpora push notifikací na iOS i macOS, které budou upozorňovat na nová čísla magazínů.

Celá služba by měla vycházet z aplikace Texture, kterou Apple koupil minulý rok a od té doby se očekává, že službu využije k vylepšení své zpravodajské aplikace Apple News. Platforma Texture rovněž nabízela přístup k prémiovým magazínům za měsíční poplatek, přičemž ten byl stanoven na 10 dolarů. Očekává se, že Apple nastaví podobnou cenovou hladinu.

Foto: Apple

To, jak bude nabídka digitálních tiskovin vypadat, se odvíjí od toho, do jaké míry firma Tima Cooka uspěla ve vyjednávání s vydavateli. Ví se totiž, že když jde o výši provize, Apple není právě skromný, a nejinak je tomu údajně i při přístupu k vydavatelům. Od nich prý požaduje 50% podíl ze zisku. Na druhou stranu je pravda, že komerční síla Applu je obrovská a přítomnost na platformě Apple News může být pro vydavatele silným místem odbytu.

Škoda ovšem je, že český zákazník se nové služby v první vlně nejspíš nedočká. U nás totiž zatím není dostupná ani původní aplikace Apple News, která je chytrým agregátorem zpráv z internetu. Bylo by proto velkým překvapením, kdybychom se této aplikace i s rozšířením o placené magazíny za jednotné předplatné nyní dočkali.

Komentáře