Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Nový iPad mini je pro všechny a pro nikoho zároveň. Je drahý, ale profesionály nepotěší

Apple včera v tichosti uvedl na trh dva nové iPady. Po čtyřech letech se dočkal aktualizace oblíbený model mini a do portfolia se vrátil také iPad Air, který v podstatě nahradil 10,5palcový iPad Pro. Pozice nového Airu je poměrně jasná – jedná se o výkonný model s moderním designem s menšími rámečky, který míří mezi uživatele, pro něž je iPad Pro zbytečný luxus a „levný“ základní iPad jim naopak nepostačuje, nebo pro ně šasi z roku 2013 již zkrátka není sexy. Pozice nového iPadu mini ale tak jednoduchá není.

iPad mini, nejmenší verze iPadu se 7,9palcovou úhlopříčkou, měl v posledních letech v portfoliu Applu poněkud zvláštní postavení. Až doposud byl poslední verzí iPad mini 4, který na trh přišel v roce 2015 coby nejlevnější iPad, ale od té doby Apple na trh přivedl novou verzi klasického iPadu s 9,7palcovým displejem, kterou nyní každoročně inovuje a nasadil u ní znatelně nižší cenu, než za jakou byl v nabídce právě iPad mini.

iPad mini tak postupně ztrácel na atraktivitě, protože byl 4 roky starým železem, které bylo k dostání o 2 tisíce dráž než výrazně novější a výkonnější základní iPad, jenž navíc nabízí i podporu Apple Pencil. Nový model byl tedy s napětím očekáván a lidé spekulovali, jakou cestou se Apple s nástupcem iPadu mini vydá. Očekávány byly dva scénáře.

Tím prvním bylo, že firma Tima Cooka s novou verzí malého tabletu zacílení na zákazníky senzitivní na cenu a novinka tedy bude menší a levnější verzí klasického iPadu (jak tomu ostatně dříve bylo). Takový iPad by byl vhodný pro studenty a nenáročné zákazníky, kteří chtějí něco většího, než je telefon, nebo třeba pro děti. Druhým možným scénářem bylo, že Apple přijde s radikálním updatem a vytvoří menší iPad pro náročné zákazníky. Očekával se tedy nový design s menšími rámečky, který umožní do stejně velkého těla dostat větší displej, a k tomu výkonný hardware, Face ID a podobně.

Jenže Apple se nevydal ani jednou z těchto cest a přišel s jakýmsi „kočkopsem“. Nový iPad mini má stále stejný design jako první mini z roku 2012, přináší některé z prémiových funkcí, ale je ještě dražší než dříve. Mezitímco vstupní iPad je k dostání za necelých 9 000 korun, nový mini startuje na 11 500 Kč. Cenový nepoměr přitom vyvažuje „jen“ jemnějším displejem a rychlejším procesorem (A12 Bionic oproti A10 Fusion u 9,7“ iPadu). Oba modely podporují Apple Pencil, ale jen první generaci, druhou nikoli.

Na místě je tedy otázka, pro koho vlastně nový iPad mini je? Jedná se bezesporu o skvělý kousek hardwaru a pokud máte zájem o výkonem nabitý kompaktní tablet, na trhu není lepší volba. Apple ale rozhodně mohl předvést víc. Takto na trh přinesl starou šasi s novými vnitřnostmi, ale bez současných vychytávek, jako je Face ID nebo třeba podpora aktuální tužky Apple Pencil a to vše za vysokou cenu. Pravděpodobně tak nenaláká ani profesionály, kteří chtěli menší iPad, ani cenově senzitivní studenty, nebo rodiče, kteří zkrátka chtěli malý iPad pro své dítě.

Komentáře