Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Proč není služba Apple Pay Cash v Česku? Jedním z důvodů je její komplikovanost

Apple Pay bylo minulý měsíc konečně spuštěno také v Česku. Lze s ním platit v obchodech, na internetu i v aplikacích a dosavadní výsledky mluví za vše – na tuzemském trhu se stalo velmi úspěšné. Američtí uživatelé však mohou tuto službu skrze možnost Apple Pay Cash využívat také pro posílání peněz přímo dalším lidem, čeští (a ani žádní jiní) ale ne. Proč přesnou odpověď na tuto otázku v současnosti znají jen někteří zaměstnanci Applu? Z informací o službě dostupných lze však odvodit její možné znění. Důvod americké exkluzivity Apple Pay Cash přitom nejspíše není pouze jeden.

Apple Pay Cash je služba, pomocí níž lze přímo ve Zprávách (stejným způsobem jako třeba emoji nebo obrázek) poslat druhé straně také peníze. Podmínkami pro to jsou iOS zařízení u obou stran, iOS ve verzi 11.2 a novější a v současnosti pouze americké bydliště. Kromě posílání peněz mezi lidmi lze ovšem Apple Pay Cash použít i stejně jako klasické Apple Pay. Jediným rozdílem je, že se neplatí přímo z vybrané kreditní nebo debetní karty, ale z virtuální karty Applu, na kterou uživatel předtím peníze převede.

Rozdíl mezi Apple Pay a Apple Pay Cash z hlediska jeho právních a funkčních aspektů je zjevný už při spouštění služby v aplikaci Wallet. Zatímco vložení karty vyžaduje pouze její vyfotografování, napsání bezpečnostního kódu a potvrzení ze strany banky a vydavatele karty, Apple Pay Cash po amerických uživatelích požaduje v rámci ověření identity mnoho dalších informací.

Uživatelé mají vyfotografovat svůj řidičský nebo občanský průkaz, poskytnout číslo sociálního zabezpečení (v zásadě obdoba rodného čísla), celé jméno, datum narození, adresu bydliště a Apple dokonce požaduje zodpovězení několika otázek o uživatelově finanční minulosti a předpokládaném využívání služby. Důvodem pro takto detailní ověřování identity je smlouva Applu s americkou bankou Green Dot Bank, která službu zprostředkuje – ta se musí ujistit, že daný uživatel splňuje všechny podmínky pro využívání Apple Pay Cash. Mezi ně patří věk dosahující minimálně 18 let, bydliště ve spojených státech atd. Green Dot Bank také uvádí, že k důvodům pro komplexní ověřování identity patří také snaha o předcházení financování teroristických organizací a provádění jiných nezákonných finančních transakcí.

Jelikož Apple službu Apple Pay Cash nezajišťuje sám, ale potřebuje zprostředkující finanční instituci, právní aspekty zavedení služby jsou podstatně složitější, než v případě Apple Pay. Apple musí podobný vztah navázat s finanční institucí v každé ze zemí, kde má zájem Apple Pay Cash spustit, přičemž jeho povaha je komplexnější než vztahy s bankami podporujícími Apple Pay. Navíc u Apple Pay je technické řešení v podstatě zcela na straně Applu, popřípadě jsou k bezkontaktním platbám aj. využívány už existující technologie.

Apple Pay Cash naproti tomu vyžaduje úzkou nejen právní, ale také technologickou spolupráci se zprostředkovatelem. Není těžké odvodit, že vztah tyto podmínky splňující není vůbec snadné navázat a Apple se navíc musí přizpůsobit podmínkám ověřování identity a bankovních transakcí mezi jednotlivci v daných zemích. Proto je Apple Pay Cash i po více než roce stále dostupné pouze ve spojených státech a i přes spekulace o globálním spuštění a slovech Applu o rozšíření do první evropské země se nezdá, že se současná situace v blízké době změní.

Komentáře