Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Televizní služba výrobce iPhonů může znamenat konec šéfa studia Disney v představenstvu Applu

Již na 25. března chystá Apple konferenci, na které by měl dle očekávání představit hlavně novou televizní streamovací službu. Ta má být novým velkým projektem Applu, který má začít pomalu konkurovat Netflixu a do budoucna dále zvyšovat příjem ze sektoru služeb. Na konferenci měly být pozvány i hvězdy Hollywoodu v čele s Jennifer Aniston, Reese Witherspoon, Jennifer Garner či režisérem J. J. Abramsem.

Kromě velkých očekávání ale chystaná streamovací služba přinesla i zajímavou zápletku personálního ražení. Plány v oblasti televizní zábavy totiž zvyšují konkurenční napětí mezi Applem a společností Walt Disney, která chce vlastní streamovací službu také ještě letos spouštět a nabízet skrze ni i třeba obsah Marvelu, Pixaru či poslední díly Star Wars. Jedním z významných členů představenstva Applu je přitom Bob Iger, CEO studia Walt Disney.

Představenstvo Applu (k březnu 2019)

Iger by se brzy mohl ocitnout ve střetu zájmů a právní oddělení Applu a Disneyho již pravděpodobně přezkoumávají, zda je setrvávání šéfa Disneyho v obou pozicích udržitelné. Americký zákon z roku 1914 totiž zabraňuje ředitelům firem sedět v představenstvu vlastní firmy i představenstvu společností konkurenčních.

Pokud by Iger musel na pozici v představenstvu rezignovat, rozhodně by nebyl prvním. Mezi vysoko postavenými manažery technologických společností dochází k podobným konfliktům zájmu poměrně často. Bývalý CEO Googlu Eric Schmidt například musel v roce 2009 odstoupit z představenstva Applu, když si obě firmy začaly konkurovat na poli chytrých telefonů. Z představenstva Disney zase museli v roce 2018 odejít provozní ředitelka Facebooku Cheryl Sandberg a CEO Twitteru Jack Dorsey. Obě sociální sítě se totiž začaly realizovat v segmentu video obsahu.

Bob Iger (Foto: Lucasfilm / Walt Disney Pictures)

Bob Iger byl přítelem Steva Jobse a v představenstvu Applu sedí od roku 2011. Steve Jobs byl naopak významným akcionářem Walta Disneyho a až do své smrti v roce 2011 rovněž členem představenstva legendárního filmového studia. Oba muži se spolu ocitli i na pódiu, když spolu představovali spolupráci, v rámci které tituly Walta Disneyho zamířily do iTunes.

Komentáře