Inzerce      O nás     CzechCrunch  
USB 4 bude skoro stejné jako Thunderbolt 3. Přibližně o šest let později

Standard USB v současnosti spravuje USB Implementers Forum (USB-IF), nezisková organizace vzniklá pro podporu, vývoj a propagaci standardu. USB-IF před nedávnem uvedla pár, zejména značení se týkajících, změn pro USB 3.2 (nebo USB 3.2 2×2, těžko říct) a nyní představila budoucí nejvýkonnější standard: USB 4.

Tedy, zatím není zcela jasné, zda se bude jednat o USB 4 nebo USB4, číslice „4“ by ale v názvu měla být každopádně a snad nebude, překvapivě, doplněna o další matoucí přídomky. Podstatnější informací o novém standardu je ale samozřejmě jeho technická charakteristika.

Ta má v zásadě zcela odpovídat už zavedenému Thunderboltu 3 z roku 2015, na jehož architektuře je také USB 4 postaveno. Konkrétně to znamená, že bude podporován přenos několika displejových a datových protokolů zároveň, schopnost poskytnout napájení až do výše 100 W a maximální rychlost přenosu se oproti USB 3.2 zdvojnásobí na 40 Gb/s. Důležitou vlastností USB 4 bude také zpětná kompatibilita až k USB 2.0 a také kompatibilita s Thunderbolt 3 a příslušnými kabely.

Představení USB 4 je zatím jen předběžné a jeho charakteristika má být definitivně potvrzena až v polovině roku, vzhledem k jeho základu se ale dá celkem s jistotou předpokládat, že se do té doby nic (snad kromě názvu) nezmění. U rozhraní se počítá výhradně s USB-C, které v poslední době zažívá poměrně výrazný nástup.

Hlavním důvodem pro radost z příchodu standardu USB 4 je jeho dostupnost napříč všemi zařízeními za stejných podmínek. Thunderbolt 3 totiž Intel původně pouze licencoval a i když ho v minulém roce pro zvýšení adopce bezplatně zpřístupnil i ostatním výrobcům čipů, stále se v konektorech USB-C často objevují starší, méně výkonné standardy.

Platí to dokonce i pro MacBooky (tedy laptopy Applu obecně, nejen dvanáctipalcový model), které v některých verzích nabízejí jen pomalejší konektory nebo kombinaci dvou. V současnosti se Thunderbolt 3 dostává do počítačů čím dál tím častěji, prozatím je to ale stále spíše záležitost těch dražších, což by se s příchodem USB 4 s přesnou charakteristikou mělo změnit podobně, jako tomu bylo u přechodu na USB 3.

Uvedení USB 4 má ovšem také několik problematických aspektů. The Verge například upozorňuje, že jelikož se jedná o otevřený standard, výrobci si stejně mohou vybrat, které vlastnosti implementují. To může být matoucí obzvlášť při faktu, že USB-C se barevně neoznačuje stejně jako starší USB-A a po výrobcích nebude vyžadováno jakkoliv označovat, o jakou verzi konektoru nebo kabelu se jedná.

Zatímco použití Thunderboltu 3 vyžaduje certifikaci Intelu a uživatel si tak u produktu s tímto standardem může být jistý jeho charakteristikou, pro USB to neplatí. Firmy sice mohou USB-IF o certifikaci požádat, takže zařízení s ní budou z hlediska schopností také předvídatelná, u jiných to platit nebude.

Každopádně se zdá, že éra USB 4 je stále relativně vzdálená, protože se nasazení na trh neočekává dříve, než 18 měsíců od konečného potvrzení jeho specifikací, tedy až v roce 2021.

Komentáře