Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Významné studie Applu o srdeční arytmii se zúčastnilo 400 tisíc lidí. Byla největší na světě
CEO Applu Tim Cook (Foto: Apple)

Už několik let vedení Applu říká, že jedním z hlavních zájmů společnosti je zdraví. Demonstruje to například na senzorech v Apple Watch schopných měřit nejen kroky, ale také srdeční tep a od čtvrté verze EKG nebo v platformě HealthKit. Nyní byly publikovány výsledky významné studie, kterou Apple zorganizoval spolu se Stanfordskou zdravotní univerzitou. S 400 tisíci účastníků se stala největší studií svého druhu v dějinách.

V roce 2017 vytvořil Apple ve spolupráci se Stanfordskou univerzitou v Palo Alto studii pojmenovanou jednoduše Apple Heart Study. Na té se následně mohli podílet uživatelé Apple Watch prostřednictvím aplikace, která sbírala data o srdečním tepu uživatelů a jeho změnách a vše sdílela s centrálou. Pokud byla zjištěna nějaká potenciální anomálie, daný uživatel dostal notifikaci a mohl si domluvit schůzku s doktorem pro konzultaci a rozšířené testování.

Jedním z účelů studie bylo právě otestovat spolehlivost notifikací o možných anomáliích v srdečním rytmu, Apple Watch totiž standardně na pozadí občas tep měří a při zjištění potenciálního problému informuje uživatele.

Šéf operací Applu Jeff Williams řekl: „Jsme pyšni na to, že můžeme spolupracovat se Stanfordskou zdravotnickou univerzitou na tomto důležitém výzkumu a těšíme se na objevování vlivu Apple Watch spolu s lékařskou komunitou. Doufáme, že uživatelé budou za pomoci Apple Watch i nadále získávat užitečné informace o kondici jejich srdce.“

Výsledky studie byly prezentovány na 68. ročníku americké kardiologické konference. Zjistilo se, že půl procenta, tedy přes 2 000 ze všech účastníků studie, dostalo notifikaci o nepravidelnosti v srdečním tepu a mnozí z nich si následkem toho domluvilo konzultaci s lékařem.

Doktor Sumbul Desai, šéf zdravotní divize Applu, pak celou studii komentoval slovy: „Jako lékaři se vždy snažíme nacházet způsoby, jak pacientům poskytnout zdravotní informace užitečné pro jejich individuální péči. Zjištění, že lékařský výzkum odpovídá tomu, co slyšíme od uživatelů, je pozitivní a s nadšením očekáváme, že Apple Watch bude v budoucnu pomáhat ještě více uživatelům za spolupráce s lékařskou komunitou na dalším výzkumu.“

Komentáře