Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple bude v nové laboratoři zvyšovat efektivitu recyklace a má v plánu vyrobit plně recyklovaný iPhone

Zájem Applu o svůj dopad na životní prostředí a hlavně aktivity v tomto směru jsou známy už dlouhodobě – součástí toho je i každoroční zpráva o stavu firmy vzhledem k enviromnentálně zodpovědným postupům. I letos, několik dnů před Dnem Země, Apple zveřejnil rozsáhlý popis všeho, co v posledním roce v tomto ohledu zlepšili. Hlavním bodem je přitom představení nové laboratoře pro výzkum zlepšování procesů recyklace materiálů.

Nová laboratoř nese název „Material Recovery Lab“ (Laboratoř pro znovuzískání materiálu) a nachází se v Texasu v budově s rozlohou přes 800 metrů čtverečních. Zaměří se hlavně na využívání robotů a strojového učení pro zlepšování tradičních metod recyklace jako rozebírání, třídění a drcení. V laboratoři budou pracovat jak inženýři Applu, tak akademici a výsledky práce budou překvapivě otevřeně sdílet s technologickou veřejností ve snaze zlepšit situaci napříč firmami.

Novým a důležitým bodem vzhledem k procesům recyklace starších zařízení ale není jen laboratoř. Ještě podstatnější než samotná efektivita procesů recklace je vůbec její možnost. Apple recyklační programy, kdy uživatelé mohou svá stará zařízení přinést do Apple Storu nebo poslat Applu, už několik let, nyní ale sběrná místa rozšiřuje také do nejrozšířenějšího amerického řetězce obchodů s elektronikou Best Buy a také KPN v Nizozemsku.

K efektivnímu rozebírání iPhonů Apple využívá roboty nazvané Daisy, kdy každý z nich dokáže za hodinu rozebrat až 200 iPhonů v 15 různých verzích (loni to bylo 9), což za rok znamená 1,2 milionu telefonů. V roce 2018 Apple repasoval 7,8 milionu zařízení a zpracoval 48 tisíc tun elektronického odpadu, který by jinak skončil na skládkách. Lisa Jackson k tomu řekla: „Pokročilá recyklace se musí stát důležitou součástí dodavatelského řetězce elektroniky a Apple razí novou cestu a tlačí kupředu celé odvětví.“

Například už nějakou dobu je Apple schopen takto recyklovat kobalt z baterií a nové MacBooky Air a Macy mini ze 100 % využívají recyklovaný hliník. Dalším velkým krokem pro Apple má být iPhone vyrobený zcela z recyklovaných materiálů, což by mohla být v tomto ohledu malá revoluce pro celý technologický průmysl.

Z hlediska obecnějších environmentálních snah jsou veškeré operace Applu po celém světě už pár let poháněny ze 100 % z obnovitelných zdrojů a nyní se ke stejnému kroku zavázalo 44 z jeho dodavatelů. Na Den Země připadající na 22. dubna pak Apple plánuje tematické přednášky v Apple Storech, tematické aplikace a hry v App Storu a také speciální nálepky v aplikaci Zprávy. Kromě zábavy Apple podpoří také neziskové organizace spojené s péčí o životní prostředí, konkrétně Conservation International, SEE Foundation a The Recycling Partnership.

Pár dnů před Dnem Země se také v Apple Parku zastavil Will Smith, jeho žena Jada a syn Jaden a diskutovali o životním prostředí a Jadenově firmě Just Water. Zmínil to Tim Cook na svém Twitteru, kde také Jadenovi poděkoval za jeho ekologické snahy. Firma Just Water nabízí eticky získávanou balenou, čistou i ochucenou, pramenitou vodu. Podstatně přitom je, že není prodávána v klasických PET lahvích, ale v papírových lahvích s víčky vyrobenými z cukrové třtiny.

Je zjevné, že Apple vskutku dbá o životní cyklus jejich zařízení z hlediska dopadu na životní prostředí – začíná to designem a zpracováním využívajícím například co nejméně papíru na balení a zařízení neobsahující problematické materiály a končí programy a procesy pro co nejefektivnější recyklaci produktů na konci svého života. Apple ale stále čelí několika výzvám, z nichž možná největší a pro každodenní používání jeho produktů i nejznatelnější je jejich samotná délka života.

Už poměrně dlouhodobě se totiž zařízení Applu stávají čím dál tím hůře opravitelnými a čím dál tím těžší je prodloužit jejich život i možnými aktualizacemi hardwaru – například v MacBoocích kdysi bylo možné snadno vyměnit baterii, datový disk i paměti RAM. Současné MacBooky se těchto možností vzdaly ve jménu atraktivnějšího designu a efektivnější integrace komponent (a zvýšení jejich výkonu), ale bezesporu také kvůli snaze eliminovat uživatelské zásahy do nich. Stejně tak je mnohem náročnější zařízení rozebrat a opravit v servisu a jednotlivé vnitřní komponenty jsou nejen hůře přístupné, ale také méně spolehlivé. Ze stále aktuálních problémů se nabízí například motýlkové klávesnice a tenký a relativně vysoce poruchový kabel propojující displej se zbytkem těla laptopu.

Alespoň v několika případech ale Apple tuto situaci zlepšuje, ke konci minulého roku například vyvinul efektivnější metodu výměny displejů přístupnou i servisům třetích stran a začal opravovat iPhony s neoriginálními bateriemi. Proti kritice zařízení neumožňujícím aktualizaci hardwaru nebo ztěžujícím opravu svým minimalistickým designem Lisa Jakcsonová namítá, že menší zařízení šetří materiál a Apple se zaměřuje na vytváření produktů, které vydrží dlouho.

Komentáře