Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple globálně snížil cenu svého reproduktoru HomePod. Patrně tím reaguje na slabé prodeje
Foto: Apple

HomePod měl velmi obtížný start. Přišel totiž v době, kdy trh s chytrými reproduktory ovládal zejména Amazon se svým řešením Echo, na jehož záda postupně dýchal i Google a jeho Home. A ačkoliv HomePod přicházel z dílen Applu, málokdo věřil, že v této silné konkurenci může obstát.

Kalifornská společnost však na to šla chytře. Namísto toho, aby designově atraktivní HomePod profilovala jako ryze „chytrý reproduktor“, pasovala jej do role kvalitního systému pro hudbu a hlasovou asistentku Siri brala jako doplněk, jenž by dotvářel ekosystém ostatních zařízení od Applu.

I tak ale HomePod širší veřejnost dostatečně neoslovil. Ve Spojených státech má dle nedávných výsledků ze čtvrtého kvartálu roku 2018 ovládat pouze 6 % trhu a podíl ve Velké Británii, Austrálii, Německu, Španělsku, Mexiku nebo Číně taktéž patrně není nijak zázračný. Pravděpodobně proto se firma rozhodla k důležitému kroku.

Phil Schiller představuje HomePod (Foto: Apple)

Na trzích, kde je jablečný reproduktor k dispozici, snížila jeho prodejní cenu. Konkrétně na oficiálním e-shopu Applu v USA stojí nově 299 dolarů (cca 6 900 Kč) oproti původním 349 dolarům, přičemž britský online store hlásí novou cenu ve výši 279 liber (z původních 319 liber).

Podobné kroky se u HomePodu ostatně odehrály již v minulosti, nicméně nikoliv na oficiálním webu společnosti, ale u prodejců třetích stran, kteří na tento produkt často dávají slevy. Co se pak týče motivace k tomuto rozhodnutí, nabízí se jedno logické vysvětlení: Apple se chce pokusit zvednout jeho prodeje.

Vedle černé barvy je HomePod dostupný také v bílé (Foto: Apple)

Nyní je velkou otázkou, zdali to opravdu může fungovat. Ač se snížení ceny o přibližně 15 % může zdát jako velmi dobré (minimálně na poměry Applu), stále stojí cca dvakrát tolik, co Echo od Amazonu. Mimo jiné se také proslýchá, že by Apple mohl vyrukovat s novým, ještě levnějším modelem pro méně náročné zákazníky a snížení ceny původního HomePodu tak tento příchod může značit.

Komentáře