Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple má skvělé vyhlídky stát se globálním lídrem v digitálním zdravotnictví, tvrdí analytici
Tim Cook

Nedávné kroky Applu jasně ukázaly, že jeho budoucnost nebude stát pouze na prodeji hardwaru. Gigant z kalifornského Cupertina cítí životní příležitost v segmentu digitálních služeb, což potvrdila hlavně poslední keynote, která se celá točila okolo televize, časopisů, her a plateb. Existuje však jedna další oblast, jež dost možná převyšuje všechny ostatní – zdravotnictví.

Apple se už několik let snaží o inovativní proměnu tohoto důležitého odvětí a jde na to zejména přes Apple Watch, jejichž čtvrtá generace se osvědčila jako velmi spolehlivý zdravotní nástroj. Po propojení s iOS aplikací Zdraví pak uživatelé mohou mít veškeré výsledky v jednotné formě v iPhonu a výhledově je také sdílet se svými doktory. To však nemá být konečná.

Ačkoliv se Apple Watch díky možnostem měřit EKG, detekovat pád nebo zachycovat tep řadí mezi hlavní produkty pro jablečné zdravotní plány (přičemž se očekává i integrace funkcí pro měření spánku a hladiny cukru v krvi), důležitou roli by výhledově měly mít i třeba AirPods, které by mohly rozpoznávat případné potíže se sluchem. Nehledě na to, že Apple začíná úzce spolupracovat s nemocnicemi a příslušnými organizacemi (zatím v USA), kteří by tyto vize měly podporovat.

Pokud se k těmto iniciativám ještě připočte relativně spolehlivý a vyladěný operační systém (ať watchOS, tak iOS) a široká základna uživatelů, kteří firmě důvěřují, Apple by mohl svá esa v rukávu vytáhnout velmi rychle, díky čemuž by se velmi pravděpodobně mohl stát globální jedničkou v „moderním zdravotnictví“. Podobně to vidí i analytický tým banky Morgan Stanley.

Foto: Apple

Ten totiž předpokládá, že by Apple mohl do osmi let ze svého pojetí zdravotnictví vytěžit až 313 miliard dolarů v příjmech. I když jde o pouhé odhady, nejnižší hranice příjmů by nemělo klesnout pod 15 miliard dolarů. „Zdravotní péče je oblast, kde má Apple velký potenciál k její digitální disrupci. Lze to přirovnat k příchodu iTunes pro hudbu nebo App Storu pro mobilní aplikace,“ zní z analytického reportu, na který se odvolává agentura Bloomberg.

Vyjádření koresponduje také s přesvědčím šéfa Applu Tima Cooka, který se nedávno pro server CNBC nechal slyšet, že „nejdůležitější přínos lidstvu od Applu bude ve zdraví“. A dost možná – vzhledem k aktuálním krokům (včetně rozšíření možnosti pro měření EKG na Apple Watch do Evropy) – bude mít pravdu. Jeho firma si totiž postupně a důmyslně buduje zcela nový ekosystém, který by jednoho dne mohl být hodnotou více než trojnásobně větší než celý globální trh se smartphony.

Foto: Apple

Komentáře