Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple patří mezi důležité zákazníky Amazonu. Za jeho cloudové služby platí měsíčně více než 30 milionů dolarů
Jeff Bezos (Foto: Amazon)

Na první pohled se může zdát, že je Amazon velkou konkurencí Applu. Patrné je to především na poli hlasových asistentů (Alexa vs Siri), chytrých reproduktorů (Echo vs HomePod) a také televizních set-top-boxů (Fire TV vs Apple TV), přičemž v budoucnu se jejich soupeření dost možná rozroste i do segmentu bezdrátových sluchátek. Ačkoliv tak obě firmy mají produkty, které prakticky fungují na stejné bázi, mají i důležité partnerství, z něhož benefituje jak gigant z Cupertina, tak i ten ze Seattlu.

Amazon totiž dlouhodobě provozuje Amazon Web Services (AWS), službu spadající pod stejnojmennou dceřinou společnost, které pro své cloudové účely čerpá celá řada významných firem. Mezi nimi je i Apple, který má za toto řešení, díky němuž pohání například iCloud a další cloudové platformy, měsíčně platit přes 30 milionů dolarů (cca 690 milionů korun). Patří tak mezi nejdůležitější korporátní zákazníky, jež Amazon má.

Tim Cook (Foto: Apple)

V budoucnu navíc nemá toto partnerství nijak povolat. I když se Apple snaží tuto infrastrukturu řešit i po svém, konkrétně výstavbou miliardových data center napříč celými Spojenými státy, AWS pro něj bude vždy důležitým článkem pro plnohodnotné fungování. Ostatně se k tomu i před pár měsíci zavázal, a to způsobem, že v následujících pěti letech za AWS utratí okolo 1,5 miliardy dolarů (cca 34,5 miliardy korun).

Pro Apple celá tato věc dává velký smysl. Není totiž tajemstvím, že se firma začíná soustředit zejména na segment služeb (ať už televizních, hudebních nebo magazínových), k čemuž potřebuje na cloudu mít značný prostor. Nehledě na to, že ve světě funguje více než miliarda jablečných zařízení, která potřebují být „aktivní“. Z toho důvodu má být vedle AWS navíc ve hře i řešení od Googlu, přičemž v minulosti Apple čerpal nabídky cloudových nástrojů i od Microsoftu.

Foto: Amazon

Apple se k reportu, s nímž přišel server CNBC, odmítl jakkoliv vyjádřit. Není tedy oficiálně potvrzené, že tyto sumy a náležitosti sedí. Na druhou stranu tyto údaje pochází od několika zdrojů, které jsou s plány velmi dobře obeznámeny.

Komentáře