Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple sloučí Find My Friends a Find My iPhone. Přidá k nim hardware pro tracking jakékoli věci
Foto: Tile

Find My iPhone je aplikace pro iPhone, která má rovněž svou webovou verzi v rozhraní iCloudu, a slouží ke sledování polohy vlastních zařízení od Applu. Find My Friends je naproti tomu aplikace, skrze kterou můžete mít přehled o poloze svých kamarádů, nebo třeba vlastních dětí. Podle zprávy 9to5Mac je ale samostatná existence obou aplikací u konce a nyní se chystá nová jednotná aplikace pro hledání, ke které bude navíc k dispozici i malé zařízení podobné známému čipu Tile.

Podle anonymních zdrojů obeznámených s vývojem bude aplikace přinášet schopnosti obou původních aplikací, ale bude se jednat o jediný univerzální nástroj, který bude dostupný jak pro iOS, tak i Mac. Bude se totiž jednat o další z univerzálních aplikací v rámci projektu Marzipan. Aktuálně na Macu najdeme porty aplikací Akcie či Diktafon, které již v rámci projektu vznikly, a brzy bychom se měly dočkat i aplikací Apple TV+, Apple Music a Podcasty.

Aplikace Find My iPhone se může velice hodit při ztrátě zařízení, protože nástroj umožňuje zařízení nejen lokalizovat, ale také spustit výstražný zvuk, nebo jej v případě definitivní ztráty na dálku uzamknout a nenávratně smazat.

Chystaná aplikace má nově umožňovat najít zařízení i v případě, že není připojeno k WiFi či k jiné síti. Poslouží k tomu funkce „Find Network“. Neschopnost aplikaci najít zařízení po odpojení od internetu byla ostatně největší slabinou Find My iPhone a může se jednat o skutečně převratnou novinku, která dále sníží počet kradených iPhonů.

Aplikace poslouží po vzoru Find My Friends i ke sledování polohy přátel či členů rodiny. Uživatel může snadno odeslat požadavek na sdílení polohy s jiným člověkem a ten má možnost mu k tomu udělit souhlas. Je dokonce možné vytvořit si notifikaci pro případ, že kamarád či třeba partner opouští konkrétní lokaci, nebo do ní naopak přichází. Rodiče tak mohou například dostat na telefon upozornění, když jejich dítě dorazí do školy.

Velice zajímavou zvěstí ale je, že Apple údajně hodlá umožnit sledovat skrze aplikaci polohu jakékoli věci, a to díky speciálnímu zařízení připomínajícímu oblíbený „gadget“ Tile. Ten je malým přívěskem, který lze připnout třeba na klíče, nebo třeba umístit do tašky či batohu. Novinka Applu, která má zatím mít kódové označení „B389“, má plnit přesně tuto roli.

Přívěsek bude možné spárovat se svým účtem na iCloudu a následně jeho polohu sledovat na základě blízkosti k vašemu iPhonu (podobně jako AirPods). Uživatel bude mít možnost sdílet polohu daného zařízení i se svými kamarády a bude si moci rovněž nastavit upozornění v případě, že se od svého zařízení vzdálí. Pokud tedy budete mít „tagem“ označenou třeba peněženku a budete z kavárny odcházet bez ní, iPhone vás na to upozorní.

Foto: Tile

Velice zajímavé je, že Apple údajně chystá i možnost uložit si na „tag“ kontaktní informace a pokud bude zařízení s daným tagem označeno uživatelem za ztracené, ostatní uživatelé Apple zařízení budou mít možnost tyto kontaktní informace skrze vlastní iPhone přečíst, pravděpodobně přes NFC čip. Firma chce tak využít rozšířenosti zařízení Applu pro dobrou věc.

Zatím nejsou známy bližší informace o tom, kdy bude novinka dostupná. Novou aplikaci by ale Apple teoreticky mohl ukázat již v rámci vývojářské konference WWDC, na které bychom se měli seznámit s novými verzemi operačních systémů iOS, macOS, watchOS a tvOS. Nové zařízení se dá očekávat spíše v září, spolu s představením nových iPhonů. Obě novinky se ale samozřejmě mohou i opozdit.

Komentáře