Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple stále nebere problémy motýlkových klávesnic vážně. Tento přístup ohrožuje i další produkty
Foto: Apple

Klávesnice laptopů Applu měly minimálně od doby unibody MacBooků pověst jedněch z nejlepších na trhu. Z pohledu firmy ale měly zásadní nedokonalost: nebyly dostatečně tenké pro moderní, vysoce přenosné a lehké pojetí MacBooku. Apple se tedy rozhodl je přetransformovat do podoby, která by této vizi ideálně odpovídala.

To nicméně mělo za následek jeden z největších problémů počítačů firmy za dlouhou dobu, kdy mnozí na MacBoocích za desítky tisíc korun nejsou schopni napsat větu bez chybějících nebo přebývajících písmen. Apple se k této situaci poměrně překvapivě staví velice laxně a také obecněji je spolehlivost a hlavně opravitelnost jeho zařízení v poslední době problematická.

„Motýlci“ místo „nůžek“

Tradičně je v laptopových klávesnicích používán takzvaný nůžkový mechanismus, který obsahuje dvě vůči sobě naproti stojící plastová ramena a silikonovou membránu uprostřed. Tento systém vznikl na začátku 80. let a ačkoliv má své chyby jako neuniformní stisk snižující přesnost, v současnosti je zcela dominantní u klávesnic s nízkým zdvihem.

Ve svých počítačích (nejen laptopech, ale i externích klávesnicích) ho používal i Apple, v roce 2015 ale představil extrémně tenký 12palcový MacBook se zcela novým mechanismem, podle podoby konstrukce pojmenované jako „motýlkový“. Jeho výhodami oproti „nůžkovému“ stylu měla být vyšší přesnost, lepší distribuce podsvícení díky prakticky neexistujícímu úniku světla kolem kláves a zásadně také mnohem nižší profil.

V praxi si mnoho uživatelů po zvyknutí na pouhé desetiny milimetru se pohybující klávesy nový mechanismus oblíbilo, netrvalo ale dlouho a ukázala se jeho potenciálně zásadní designová vada. Mezi klávesami a výřezy v těle laptopu, do nichž jsou zasazeny, je pouze minimální mezera, přes kterou se do vnitřku počítače (resp. pod klávesy) dostanou pouze miniaturní částečky prachu. To ale v některých případech u takto nízkého zdvihu kláves bohatě stačí k tomu, aby klávesy ztratily pohyblivost a buď nefungovaly vůbec, nebo naopak registrovaly několik stisků, i když uživatel zamýšlel pouze jeden.

Jelikož se s tímto problémem původně potýkalo jen malé procento uživatelů, Apple na něj oficiálně nereagoval a mírně upravné (např. s trochu vyšším zdvihem) klávesnice s motýlkovým mechanismem přidal postupně do celého svého portfolia, tedy do MacBooků Pro a později i do MacBooků Air. Jak se ale zásadně rozšířila uživatelská základna laptopů s motýlkovým mechanismem, mnohem výrazněji se také projevily jeho problémy.

Apple problémy motýlkového mechanismu nebere příliš vážně

Až po téměř třech letech od představení prvních MacBooků s problematickými klávesnicemi na to Apple reagoval spuštěním programu pro jejich bezplatnou opravu nebo výměnu. Nejednalo se ovšem o přiznání potenciální chyby v designu, ale pouze reakci na stížnosti uživatelů s nefunkčními MacBooky – těm byly klávesnice vyměněny za úplně totožné, u mnoha z nich se tedy stejné problémy objevily později znovu a znovu.

U MacBooků Pro z roku 2018 Apple do klávesnic přidal tenké membrány, které měly oficiálně pouze účel ztišení klávesnice, technologická veřejnost je ale považovala za snahu eliminovat náchylnost klávesnic na prach. Jednak se však silikonové membrány neobjevily ve všech modelech laptopů Applu a jednak se naneštěstí ukázalo, že spolehlivost nových klávesnic nijak nezvýšily.

Apple kvůli nespolehlivým klávesnicím čelí už několika hromadným žalobám, jeho jedinými reakcemi na poměrně široce rozšířené problémy byl ale jen program pro bezplatnou výměnu za klávesnice stejného designu a oficiálně skrývané snahy o poupravení mechanismu, který s velkou pravděpodobností prostě není vhodný pro reálný svět, kde se do počítačů nevyhnutelně dostávají nečistoty. MacBooky opatřené klávesnicemi s motýlkovým mechanismem se nejen zcela bez omezení prodávají, ale přibývají i nové modely s už dlouho známými chybami.

Bohužel nelze říct, že tento přístup je u Applu novinkou: v celé jeho historii se nachází mnoho produktů, kdy určité designové preference musely ustoupit jiným, což mělo za následek nespolehlivost, které šlo předejít. Stejně tak Apple jen v naprostém minimu případů oficiálně přiznal chybu. Motýlkový mechanismus klávesnic se ale v současnosti stává natolik velkým tématem, že o potřebě jeho opuštění vycházejí obsáhlé články ve velkých médiích a recenzenti přestávají MacBooky doporučovat jako spolehlivé počítače.

Motýlková klávesnice není jediný problém

Počítače Applu se v poslední době obecněji potýkají se soustavnou kritikou – nejdříve to bylo kvůli kontroverzní inovaci v podobě Touch Baru, později kvůli používání přídomku „Pro“ u laptopů, kterým scházely některé základní charakteristiky profesionálních nástrojů, a v poslední době kvůli instalaci vysoce výkonných komponentů do velice tenkého těla. To se sice zdá jako velmi atraktivní nápad, výkonné šestijádrové procesory Intel i7 se ale kvůli tomu při vyšší zátěži přehřívají a ztrácí výkon a z dlouhodobějšího hlediska možná i životnost.

Navíc se postupně snižuje jejich opravitelnost a v důsledku toho i životnost, což je paradoxní v době, kdy se Apple chlubí programy pro recyklaci, minimalizaci dopadu na světový ekosystém a dlouhodobou udržitelnost. Mnohé jeho kroky v ohledu fungování firmy a produkce s tímto myšlením sice opravdu konvenují, u samotných produktů je to ale v současnosti poměrně problematické.

MacBooky ve snaze být co nejtenčí a nejatraktivnější už neobsahují žádné uživatelsky měnitelné komponenty, některé jejich aspekty jsou náchylné poruchám a Apple se ustavičně snaží bránit servisům třetích stran, které by je opravovaly. Tyto body přitom neplatí pouze pro laptopy, ale pro veškerá zařízení v nabídce firmy.

Komentáře