Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple to se službami myslí vážně. Do Apple Arcade investuje přes 500 milionů dolarů
Apple Arcade

Apple na své březnové konferenci představil řadu multimediálních služeb, z nichž nejvíce pozornosti vzbudila nová televizní služba, která přinese mnoho exkluzivního obsahu a dostupná by měla být i u nás. Představena byla také služba Apple News+, jež umožňuje přístup k prémiovým magazínům za jednotný měsíční poplatek. Na své si ale přijdou i milovníci her, kteří budou mít k dispozici novinku s názvem Apple Arcade.

Zajímavé na celé věci je, že má Apple úzce spolupracovat s vývojáři her, konzultovat s nimi jednotlivé kroky a rovněž jim platit minimálně část nákladů na vývoj her. Poslední zpráva serveru Financial Times navíc hovoří o tom, že Apple do každé hry investuje „několik milionů dolarů“. V rámci platformy má být k dispozici hned od počátku na 100 her a rozpočet na herní obsah této služby má přesáhnout 500 milionů dolarů.

Kromě samotného financování vývoje hodlá Apple dle Financial Times vývojáře finančně motivovat k tomu, aby hry zůstávaly exkluzivní pro službu Apple Arcade a lidé si je tedy nemohli běžně koupit v App Storu. Dle smlouvy navíc vývojáři nebudou moci hry portovat na Android. Mluví se ale údajně jen o „mobilní exkluzivitě“, takže na konzole jako PlayStation, Xbox nebo Nintendo Switch by hry dorazit mohly.

Platforma Apple Arcade přinese balíček her pro iOS, macOS i tvOS za měsíční předplatné a v rámci služby si předplatitelé zahrají tituly od vývojářských studií jako Annapurna Interactive, Bossa Studios, Cartoon Network, Finji, Giant Squid, Klei Entertainment, Konami, LEGO, Mistwalker Corporation, SEGA, Snowman nebo ustwo games. Ta mají hned na startu doručit 100 zcela nových titulů, přímo na míru této službě. Obecně se pak má jednat o tituly různorodých žánrů, přičemž každý z nich má „respektovat uživatelské soukromí“ a nenabízet žádné reklamy ani dodatečné nákupy.

Mezi vývojáři jsou některá velká jména a na platformě si hráči zahrají i hry z franšíz jako Lego či Sonic, ale primárně je platforma zaměřena na podporu malých a nezávislých vývojářů. Finanční injekce a poradenství ze strany Applu jim má umožnit vyvíjet zajímavé tituly beze strachu o vlastní přežití v případě, že se hře nebude dařit. V rámci Apple Arcade dostanou peníze dopředu a pokud jejich hra mezi hráči sklidí úspěch, další peníze budou vydělávat na základě toho, kolik času s hrou lidé na Apple Arcade stráví.

Poslední měsíce ukazují, že Apple službám a exkluzivnímu obsahu skutečně věří. Za službu Texture, ze které vychází novinka Apple News+, firma údajně zaplatila 480 milionů dolarů. Televizní služba Apple TV+ má pak údajně pro tvorbu exkluzivního obsahu k dispozici rozpočet přesahující miliardu dolarů. Nyní se tedy ukazuje, že ani herní platforma Apple Arcade není pro firmu právě malou investicí.

Investovat do služeb a obsahu se nicméně Applu může hodně vyplatit. Jedná se o prvek, který firmě dále umožní „uzamknout“ si uživatele ve vlastní platformě a ze služeb se může stát i důležité lákadlo pro prodej nových zařízení. Odlišit se na poli hardwaru je čím dál složitější a právě kvalitní služby mohou být tím, čím se firma může odlišit od konkurence. Pravidelný příjem z měsíčních předplatných je navíc důležitým stabilizátorem cash-flow firmy a umožňuje společnosti se snáze vyrovnat s hubenějšími obdobími, kdy lidé kupují méně hardwaru.

Služba Apple Arcade má být spuštěna na podzim letošního roku ve 150 zemích, a to včetně České republiky. Očekává se, že novinka bude součástí operačního systému iOS 13, který má Apple představit začátkem června a pro veřejnost by aktualizace měla být klasicky dostupná v září. Cena předplatného za Apple Arcade je zatím neznámá, ale dle většiny analytiků by se měla pohybovat okolo 10 dolarů.

Komentáře