Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple Watch s EKG už v Evropě slaví první úspěch. U německého uživatele objevily nebezpečnou srdeční nemoc

Hlavní funkcí Apple Watch Series 4 představených ke konci minulého roku je EKG, až do minulého týdne bylo ovšem kvůli komplikovanému schvalovacímu procesu přístupné pouze uživatelům s hodinkami koupenými v USA. Nyní se konečně začíná rozšiřovat a začalo to 19 evropskými zeměmi (Česko mezi nimi naneštěstí nebylo). Po necelém týdnu už EKG v hodinkách slaví první úspěch, když už jednoho německého uživatele správně diagnostikovaly fibrilaci síní.

Včera britský deník The Sun informoval o německém novináři Dr. Michaelu Spehrovi, který na svém Twitteru zveřejnil e-mail popisující příběh jednoho nejmenovaného čtenáře. Říká, že původně byl k funkci EKG v nových Apple Watch skeptický a považoval ji za nástroj pro hypochondry, rozhodl se ji ale „pro pobavení“ vyzkoušet. Ke jeho překvapení mu hodinky začaly opakovaně hlásit, že je u něj podezření na fibrilaci síní. Nikdy přitom žádné problémy se srdcem neměl a svou zkušenost s EKH v hodinkách zmínil kamarádovi lékaři, podle něhož se nejspíš jednalo o chybu.

Německý uživatel se přesto rozhodl kvůli tomu navštívit svého doktora, který po provedení komplexního měření EKG diagnózu Apple Watch potvrdil. Není překvapivé, že původně skeptický majitel na Apple Watch změnil názor a nyní uznává, že mohou být velmi důležitým nástrojem a například jemu diagnózou, kterou by jinak zjistil možná až mnohem později nebo vůbec, pomohly prodloužit život.

Fibrilace síní je srdeční arytmie způsobená špatnou elektrickou aktivitou v srdci. V důsledku toho dochází k chaotickým svalovým stahům, které vedou ke špatné distribuci krve a možné tvorbě krevních sraženin. Ty mohou následně cestovat až do mozku a způsobit mrtvici. Fibrilace síní je patří k nejčastějším poruchám srdečního rytmu a ve velkém množství případů není kvůli nezjevným vnějším projevům diagnostikována. EKG v Apple Watch bylo pro zjišťování této poruchy specificky testováno a správné diagnózy dosáhlo až 98,3 % případů.

Foto: Apple

Před vstupem na jakýkoliv trh musí EKG v nových Apple Watch projít rigorózními lékařskými testy, protože má status legitimního lékařského zařízení. Většinou jsou tedy liché obavy, že hodinky budou generovat velké množství falešných diagnóz a zbytečně tak zatěžovat zdravotnictví.

Komentáře