Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Blíží se konec iTunes? Na Mac údajně přijdou samostatné aplikace pro Apple Music a podcasty

Známý vývojář Steve Troughton-Smith zveřejnil sérii tweetů, ve kterých líčí své přesvědčení o tom, že Apple již letos zveřejní nové samostatné aplikace pro Mac a započne tak proces postupného konce iTunes. Apple má údajně v plánu přijít se samostatnými aplikacemi pro hudbu i podcasty a také s vylepšenou aplikací pro nákup a čtení knih, která bude podporovat i přehrávání audioknih.

Troughton-Smith má dle svých slov konkrétní důkazy o tom, že Apple na těchto nových aplikacích pracuje a že se rozpad iTunes blíží. Prozatím ovšem odmítá tyto důkazy s veřejností sdílet. Pravdou ale je, že se již delší dobu mluví o příchodu samostatné aplikace minimálně pro přístup k Apple Music. iTunes je přeci jen zbytečně robustní software s mnoha funkcemi a hudební služba, se kterou má Apple velké ambice, by si vlastní odlehčenou aplikaci zasloužila.

Postupnému rozpadu iTunes nasvědčuje i to, že Apple přislíbil příchod aplikace Apple TV+, která má zaručit pohodlný přístup uživatelů k nové televizní službě Applu. Aplikace Apple Books již dokonce delší dobu existuje a iTunes tak hrají čím dál méně důležitou roli. Pokud vznikne samostatná aplikace pro Apple Music i podcasty a audioknihy se dostanou do již existující aplikace Books, iTunes po letech přestane být bránou k multimediálnímu obsahu a zůstane již jen softwarem pro synchronizaci iOS zařízení a iPodů s počítačem.

Nové aplikace pro Mac mají být dle vývojáře výsledkem projektu Marzipan, který Apple představil na loňském WWDC. V rámci něj má být vývojářům postupně umožněno jednoduše portovat iOS aplikace pro využití na Macu. Takto již vznikly porty iOS aplikací Akcie, Domácnost, Apple News a Diktafon, které vycházejí ze svých mobilních protějšků a loni je Apple přenesl na Mac. Podobným způsobem by se tedy na Mac mohla dostat i Apple Music, Podcasty a třeba i vylepšená aplikace Knihy.

Oznámení dalšího posun v rámci projektu Marzipan je očekáváno v rámci letošní vývojářské konference WWDC, která se bude odehrávat v týdnu od 3. června. Právě v první den konference se přitom odehraje tradiční hlavní prezentace, na které bývají představovány hlavní softwarové novinky včetně nových verzí iOS, macOS a dalších operačních systémů Applu.

Komentáře