Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Díky této stránce si můžete stáhnout řadu ověřených aplikací pro menu bar na macOS

Horní lišta (jinak řečeno menu bar) patří k charakteristickým prvkům macOS, respektive všech Maců. Byť může působit zanedbatelným dojmem, opak je pravdou: ukrývá celou řadu důležitých informací, které mají uživatelé ihned na očích a mohou s nimi snadno interagovat. Nemusí se však spoléhat pouze na funkce, které doručuje samotný Apple.

Díky vývojářům třetích stran už dlouhodobě vznikají nejrůznější softwarové doplňky, které minimalisticky využívají právě síly menu baru na macOS. Problémem však může být, že jsou hůře dohledatelné: málokdo chce procházet internet a hledat specifickou (a nejlépe ověřenou) aplikaci, která by usnadňovala práci na Macu.

Tento nešvar trápil i Nizozemce Luuka Koelmana, který se rozhodl, že vytvoří knihovnu, kde by většina spolehlivých doplňků pro horní desktopovou lištu na Macích byla rozřazena do kategorií podle daného zaměření včetně náhledů na uživatelské rozhraní a přítomnost základního popisu.

Na serveru Product Hunt proto zveřejnil takzvanou MacMenuBar, velmi jednoduše vytvořenou databázi se vším potřebným. Co se týče samotného rozhraní, není se moc o čem bavit. Jde o decentní layout, na jehož domovské stránce se zobrazují čtverce s konkrétní oblastí (například Time Apps, Design Apps, Battery Apps a 17 dalších).

Po kliknutí na jednu z nich se následně otevře výčet aplikací, které si je možné z webu rovnou stáhnout. Respektive se zajistí přesměrování na weby, kde jsou oficiálně nabízeny. Koelman navíc chce pracovat s jablečnou komunitou a vyzývá uživatele, aby přispívali i svými tipy na tyto miniaplikace.

I když celá platforma může působit až příliš přímočaře, rozhodně nejde o nic zbytečného. Na bázi knihoven ostatně fungují i tipy na Siri Shortcuts (Zkratky), které jsou velmi populární. Uživatelé totiž nemusí nutně vymýšlet své vlastní, potažmo se probírat diskuznímu fóry, ale naopak využívat jeden ucelený web, kde mají všechno. Na tomto stylu jede i MacMenuBar.

Komentáře