Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Do nového macOS mají zamířit funkce z iOS, konkrétně Siri Shortcuts a Čas u obrazovky

Aktualizace operačního systému macOS v posledních letech sledují dva hlavní trendy – zlepšování optimalizace pro zvyšování výkonu a stability a přejímání prvků uživatelského prostředí, funkcí i celých aplikací z iOS. Včera se objevily náznaky, že by v příští verzi macOS, která bude představena na WWDC v červnu, mohly přibýt možnosti autentifikace prostřednictvím Apple Watch. Server 9to5Mac představu o podobě macOS 10.15 dále rozšířil informací, že nová verze systému bude obsahovat funkce z iOS 12, konkrétně Čas u obrazovky, Siri Shortcuts (Zkratky) a také některé vizualizace, které se na iMessage pro iOS objevují už pár let.

Zkratky jsou někdy interpretovány jako snaha Applu vypořádat se s kritikou nedostatečných schopností hlasové asistentky, tato funkce ale vychází z dříve velmi populární aplikace Workflow určené spíše pokročilejším uživatelům. Umožňuje totiž vytvářet řetězce úkolů spustitelné jedním klepnutím nebo specifickým hlasovým příkazem.

Už dlouhá léta je standardní součástí macOS aplikace Automator, která funguje velmi podobně a k níž byly Zkratky přirovnávány. macOS 10.15 by tak mělo nabídnout buď Automator i Zkratky, nebo možná dojde k pohlcení Automatoru rozšířenou a celosystémovou funkcionalitou Siri. Kromě toho by Siri měla být i na Macu schopna zodpovídat otázky o kvalitě ovzduší, zapínat minutky a nastavovat budíky.

Dále, funkce Čas u obrazovky byl v iOS 12 představen jako možný způsob vypořádávání se s dnešní přemírou času tráveného s telefonem v ruce, často zanedbávajíc jiné, produktivnější aktivity nebo reálné sociální interakce. Ačkoliv se vzhledem k poněkud odlišnému účelu počítače přesné přenesení Času obrazovky do macOS zdá vcelku překvapivé, v macOS 10.15 by mělo nastat.

V aplikaci Nastavení by měla přibýt nová sekce fungující prakticky stejně jako verze pro iOS. I když se může projevovat odlišně, prokrastinace na počítači je stejně problematická jako u telefonu, možná tedy příští verze macOS trochu pomůže s její minimalizací.

Funkce Čas u obrazovky na iOS 12 (Foto: Apple)

Poslední zmiňovaný prvek, který má macOS z iOS přebrat, je asi ten nejméně zajímavý, ale nejzřejmější – efekty pro iMessage. V současnosti, když uživatel na Macu otevře zprávu s efektem, místo energetické barevné animace na pár sekund přebírající celý displej zařízení se objeví pouze prostý text informující, že daná zpráva byla poslána s daným efektem. To se má v blízké budoucnosti změnit.

Komentáře