Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Jak snadno můžete spravovat svá předplatná z iOS, Macu i Windows

Obchodní model, kdy uživatel neplatí za stažení aplikace, ale platí měsíční či roční poplatek za její používání, je čím dál častější. A dává to smysl. Pokud si například stáhnete aplikaci multimediální služby jako je Netflix, HBO GO či třeba Spotfiy, je logické platit pravidelný poplatek za přístup k jejich obsahu. U klasických aplikací pak model předplatného vývojářům umožňuje kontinuální příjem a tedy i prostředky na kontinuální vývoj.

Jak ale atraktivních služeb za předplatné přibývá, pro uživatele je čím dál složitější se zorientovat v tom, co vše má vlastně předplacené. Pokud navíc uživatel předplatné sám nezruší, poplatek za danou službu je automaticky strháván každý měsíc (resp. týden, nebo třeba rok, pokud uživatel zvolí takovouto frekvenci). Snadno se tak může stát, že platí za službu, kterou už dávno přestal používat.

Naštěstí lze svá předplatná pohodlně a na jednom centrálním místě zkontrolovat, a to na iOS, Macu i třeba na počítači s Windows. Dobrou zprávou navíc je, že bez ohledu na to, z jakého zařízení se k přehledu svých předplatných propracujete, vždy uvidíte předplatná napříč platformami. V jediném přehledu tedy naleznete všechny své pravidelné platby, ať už se jedná o platbu za software pro Mac, iOS či třeba Apple TV.

Správa předplatného na iOS

Pokud vlastníte iOS zařízení, jako je iPhone, iPad nebo iPod touch, stačí zavítat do Nastavení, hned nahoře klepnout na své jméno a následně vybrat volbu iTunes a App Store. Zde stačí klepnout opět na první volbu – Apple ID: „vaše Apple ID“.

V tomto kroku znovu zvolíte první volbu Zobrazit Apple ID a zde již naleznete položku Předplatná, kde si můžete jednotlivá předplatná procházet a snadno je spravovat. U každého předplatného uvidíte jeho typ, frekvenci i to, kdy dojde k další automatické platbě. Pokud tedy o některou z předplacených služeb již nemáte zájem, stačí klepnout na Zrušit předplatné a ke stržení příštího poplatku již nedojde. Stejně snadno jde přepnout i tarif předplatného (například z individuálního na rodinné a podobně).

Správa předplatného na Macu či počítači s Windows

Na Macu je situace podobně jednoduchá. Zde stačí otevřít obchod s aplikacemi Mac App Store a v levém dolním rohu klepnout na své jméno, čímž se dostanete do přehledu svého účtu. Zde již stačí kliknout v pravém horním rohu na Zobrazit informace a následně ve spodní části v sekci Správa naleznete položku Předplatná a u ní volbu Spravovat. Po kliknutí na ní se již ocitnete v rozhraní pro správu jednotlivých předplatných, která vypadá prakticky totožně s tou na iOS.

Na počítači s Windows Mac App Store přirozeně nenaleznete, protože se jedná o obchod s aplikacemi pro Mac. Můžete na něj ale stáhnout známý software iTunes a v něm v nabídce klepnout na Účet –> Zobrazit můj účet… a po přihlášení již stačí sjet dolů a opět uvidíte řádek nazvaný Předplatná s volbou Spravovat, na kterou stačí kliknout.

Pozor na předplatná koupená mimo App Store

Na závěr je ovšem potřeba uvědomit si jednu důležitou věc. V těchto přehledech uvidíte pouze předplatná, která byla objednána přímo u Applu, tedy skrze App Store, Mac App Store či uvnitř některé z aplikací. Mnoho služeb ale umožňuje předplatné pořizovat přímo v jejich webovém rozhraní či na webu vývojářů. V takovém případě k transakci dochází mimo dohled Applu a předplatná si tedy musíte hlídat přímo tam, kde jste si je objednali a zaplatili.

Právě třeba již zmíněný Netflix či Spotify uživatele k zakoupení předplatného mimo kanály Applu přímo nabádají, protože pokud uživatel za službu platí v rámci App Storu, Apple má z transakce znatelný podíl. Předplatné je pak potřeba pohlídat přímo na webu dané služby, a to v nastavení svého uživatelského účtu.

Komentáře