Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Každé dítě by se mělo učit programovat. Je to druhý nejdůležitější jazyk, říká Tim Cook

Vývojáři třetích stran jsou pro Apple klíčovou složkou úspěšného tržního fungování. Kdyby nebylo jich, prakticky by neexistoval žádný App Store a uživatelé by měli pouze velmi úzký okruh aplikací, kterými by si mohli vybavovat svá jablečná zařízení. Z toho důvodu klade cupertinská firma obrovský důraz na to, aby segment programování a obecné IT znalosti stále rostl.

Zajímavý pohled na celou problematiku podal samotný šéf Applu Tim Cook během nedávného rozhovoru v rámci akce TIME 100 Summit. Stojí totiž za názorem, že by se programování mělo učit každé dítě. „Je to druhý nejdůležitější jazyk, který se můžete naučit. Navíc je globální a všude rozpoznatelný,“ říká Cook a zdůrazňuje, že je to i zásadní cesta pro kreativní rozšíření obzorů.

Foto: Apple

Právě na dětské publikum Apple hlavně míří. Důkazem může být nejen aplikace Swift Playground, která atraktivní a barevnou formou učí programování v jazyce Swift, ale například i semináře pod názvem Everyone Can Create, jež se zaměřují na výuku ve školách pro studenty a jejich učitele.

„Neříkám, že se každý musí stát programátorem. Stejně jako u matematiky, dějepisu a dalších předmětů i programování by se mělo stát hlavní dovedností, kterou by dítě mělo mít,“ dodává CEO Applu.

Foto: TIME / YouTube

Vzhledem k tomu, že se výuka programování podle osnov Applu odehrává především na iOS zařízeních (iPadech), rozhovor se také překlopil do oblasti nadměrného využívání zařízení, kterého si je celá společnost vědoma. Cook to vysvětluje na příkladu dítě a rodič: „Někteří si myslí, že ze jejich děti používají svá zařízení až příliš často. Jak to ale vidíme my, je to právě i rodič, který je hojně používá.“

V dnešním světě jde o zcela normální věc a většina lidí tráví svou volnou chvilku během čekání na autobus nebo ve frontě koukáním do svého telefonu, což může být velmi nebezpečné z pohledu závislosti. Podle Cooka ale Apple nikdy nechtěl, aby se iPhony a další produkty staly předměty, které slouží jen pro „primitivní“ konzumaci obsahu.

„Apple nikdy nechtěl maximalizovat čas uživatele strávený u displeje. Nejsme tím motivovaní ani z pohledu byznysu ani našich hodnot. Cílem bylo vždy předat nástroj, pomocí kterého lze dělat věci, jež by jinak nebyly možné,“ hodnotí Cook a současně si uvědomuje, že největším „zlem“ jsou mobilní notifikace, které se na displejích neustále objevují.

„Byl jsem zdeptaný množstvím notifikací, které jsem obdržoval. Řekl jsem, zdali skutečně potřebuji každý den dostávat tisíce notifikace? Není to nic, co by přidávalo hodnotu do mého života nebo mě dělalo lepším člověk. Tak jsem to osekal,“ vypráví Cook svůj příběh, který dost možná má většina uživatelů.

Jony Ive, šéfdesignér Applu, a Tim Cook si prohlíží iPhone XR (Foto: Apple)

S každou notifikací se totiž dostaví rozrušení a ztráta soustředěnosti. Každé pípnutí nebo zavibrování navíc uživatele silně motivuje k tomu, aby se na svůj telefon nebo tablet podívali a přetransformovali svůj mozek do reakčního režimu, což je v mnoha případech špatně. „Pokud se díváte do svého telefonu častěji než do očí jiného člověka, děláte něco špatně,“ zdůrazňuje Cook.

Celý rozhovor (25 minut), v rámci kterého se řešily i názory na segment zdraví, regulace technologického sektoru nebo politický vliv, je k dispozici níže.

Komentáře