Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Microsoft se stal bilionovou společností. Po Applu a Amazonu jde o třetí americkou firmu s tímto úspěchem
Satya Nadella, CEO Microsoftu (Foto: Microsoft)

Americký gigant Microsoft vedený Satyou Nadellou zveřejnil silné hospodářské výsledky za třetí fiskální čtvrtletí a hodnota jeho akcií vyrostla natolik, že se valuace firmy přehoupla přes jeden bilion dolarů. Microsoft se tak po Applu a Amazonu stal již třetí americkou firmou, které se něco podobného podařilo.

Softwarový a cloudový gigant Microsoft na pozici nejhodnotnější firmy světa vystřídal Apple a firma již delší dobu ukazuje, že s angažováním nového CEO vsadila na správnou kartu. Satya Nadella provedl společnost potřebnou restrukturalizací a společnosti se velmi vyplácí především sázka na cloud.

Zdroj: Coolcaesar / Creative Commons

Cloud Microsoft Azure je na silném vzestupu. Za zády nechává cloud od Googlu a v Redmondu věří, že pro Azure zdaleka není nedostižný ani prozatímní lídr odvětví, cloudové řešení AWS od Amazonu. Tzv. Amazon Web Services ostatně ve velkém používá i Apple.

Ačkoli bilionová valuace způsobená 4% výkyvem akcií po oznámení výsledků vydržela Microsoftu jen chvíli, pro firmu je to jednoznačně skvělý signál důvěry ze strany investorů. Možná ještě pozitivnější ale je, jak zdravě vypadá struktura příjmů Microsoftu. Firma své produkty rozděluje do tří „kyblíků“ a podíváme-li se na ně blíže, zjistíme, že se všem třem daří a vykazují velice srovnatelné výkony. Na příjmech se každý z nich podílí zhruba 30 %.

  • Office, LinkedIn a Dynamics – příjmy 10,2 miliardy dolarů
  • Azure cloud, serverové produkty a korporátní služby – příjmy 9,7 miliardy dolarů
  • Windows, Xbox a Surface – příjmy 10,7 miliardy dolarů

Čtvrtletní obrat společnosti tedy v součtu dosáhly 30,6 miliardy dolarů a mimořádně dobře se dařilo Windows, Xboxu i třeba hardwarovým produktům řady Surface.

Prvním, kdo překonal bilionovou valuaci, byl Apple, a to v srpnu minulého roku. Nyní je firma ohodnocena na 976 miliard dolarů. Bilionovou společností se měsíc po Applu stal i Amazon, jehož aktuální valuace je 935 miliard dolarů.

Komentáře