Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Nizozemsko vyšetří, jestli Apple v App Storu nezvýhodňuje vlastní aplikace na úkor vývojářů třetích stran
Foto: Fortune Photo / Flickr

App Store je vedle Google Play dominující platforma pro vývojáře nabízející aplikace uživatelům. V mnoha případech je úspěch v App Storu dokonce podmínkou životaschopnosti aplikace. Z toho plyne velká moc, jakou Apple v oblasti mobilních aplikací má. Nizozemsko se nyní rozhodlo vyšetřit, zda tuto moc nezneužívá.

Před měsícem americká prezidentská kandidátka Elizabeth Warren představila svůj záměr oddělit App Store od Applu, protože firma může přinejmenším potenciálně zneužívat kompletní kontrolu nad platformou a zvýhodňovat vlastní aplikace a služby. O pouhý týden později Spotify podalo na Apple oficiální stížnost právě z tohoto důvodu. Apple prý požadováním poplatků za nabízení aplikací v App Storu nutí vývojáře třetích stran zvyšovat ceny, zatímco jeho vlastní aplikace mohou zůstat levnější a tudíž preferovanější ne díky kvalitě, ale kvůli snadnější dostupnosti.

Foto: Apple

Apple na tato obvinění vzápětí reagoval a snažil se je vyvrátit – například prohlášením, že Spotify by chtělo využívat výhody App Storu, ale nechce přispět na jeho vývoj. Apple v App Storu využívá podobný model, jako mnoho jiných společností nabízející platformu pro třetí stranu – ať už vývojáře, umělce nebo jiné tvůrce. Ostatně podobně jako Spotify si nechává část ze zisku tvůrců, kteří na jeho platformě nabízejí svůj obsah.

Tento model dává smysl, ale není těžké ho kritizovat právě za procento, které si Apple ze zisku vývojářů ukrajuje. Bezplatné aplikace sice Applu nemusí platit nic, placené ale až 30 % ze zisku. Po roce se tato hodnota sníží na polovinu, to je ovšem stále poměrně vysoké číslo – přesto opět platí, že Apple v tomto ohledu není výjimkou, naopak je tento postup a výše poplatků zcela standardní.

Antimonopolní orgán Evropské unie, kterému Spotify svou stížnost podalo, nicméně seriózně zvažuje zahájit vyšetřování, jestli Apple opravdu svoje aplikace v App Storu neznevýhodňuje. Nizozemsko nyní toto vyšetřování opravdu spouští – včera to ohlásil nizozemský vládní orgán „Autoriteit Consument & Markt“ (ACM – Autorita pro spotřebitele a trhy): „ACM vyšetří, jestli Apple zneužívá pozici, kterou získal se svým App Storem. Učiní tak na základě svědectví ostatních poskytovatelů aplikací, které ACM obdrželo při své studii trhu obchodů s aplikacemi.“

V ohlášení nejsou zmíněny žádné konkrétní firmy a vývojáři, ti ale ACM měli poskytnout dobré důvody pro podezírání Applu ze zvýhodňování vlastních aplikací. V citaci zmíněná studie trhu se kromě Applu zaměřuje také na Google Play Store a ACM v souvislosti s tím vybízí k oznámení možných praktik snižujících konkurenceschopnost jak ze strany Applu, tak ze strany Googlu. Na Apple se má přitom vyšetřování primárně zaměřit proto, že většina podnětů byla spojena právě s ním.

Co se týče možných problematických praktik, zmíněn je obecně snadnější přístup uživatelů k aplikacím Applu nebo Googlu oproti třetím stranám. Konkrétnější body se pak týkají už zmíněných poplatků, neumožnění přístupu aplikacím k některým funkcím zařízení a také problematickou domluvu s Applem a Googlem ohledně podmínek používání jejich obchodů.

ACM zdůrazňuje, že spuštění vyšetřování nepředpokládá žádný výsledek – odhalení monopolních praktik je tedy stejně pravděpodobné, jako zjištění, že je způsob vedení App Storu Applem zcela v pořádku.

Komentáře