Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple Pay používá již 10 tisíc zákazníků Twista. Telefonem platí častěji a drobnější částky

Na Apple Pay se v České republice čekalo s napětím a služba se při svém spuštění, ke kterému došlo 19. února, dočkala velmi vřelého přijetí. Ke spuštění se hned v první vlně připojila šestice bank (Air Bank, Komerční banka, Česká spořitelna, MONETA Money Bank, mBank a J&T Banka), stravenková společnost Edenred a v neposlední řadě také oblíbený fintechový startup Twisto.

Právě Twisto nyní hlásí, že Apple Pay již využívá přes 10 000 zákazníků služby. Služba přitom v lednu hlásila 52 000 uživatelů svého Twisto účtu. Zajímavé je, že každý druhý zákazník, který Apple Pay využívá, platí i hodinkami nebo třeba tabletem. Apple Pay totiž funguje nejen pro platby přímo v obchodě, ale také pro zaplacení v e-shopu. Podporují jej například Alza.cz, PoštovnéZDARMA.cz, Piluka.cz, Wolt nebo Flixbus.

Průměrná hodnota transakce, kterou uživatel Twista přes Apple Pay učiní, je 400 korun, což je přibližně o 100 korun méně, než tomu průměrně bývá u zákazníků platících kartou. Zákazníci s Apple Pay jsou ovšem aktivnější a provedou v průměru 22 transakcí měsíčně. Ti s klasickou platební kartou zaplatí „jen“ třináctkrát.

„Tato čísla jasně ukazují, že jednoduchost platby mobilním telefonem je cestou k bezhotovostní budoucnosti, a také že díky technologii jakou je Apple Pay začínají Češi platit bezkontaktně i nižší částky,“ komentuje pro AppleCrunch Michal Šmída, zakladatel a CEO startupu.

Michal Šmída, CEO Twista

Apple Pay vzbudilo hned po spuštění velkou mediální odezvu a uživatelé si placení přes mobil rychle osvojili. To dokazovala i čísla, kterými se banky rády pochlubily po prvním týdnu od spuštění Apple Pay a vlastní bilanci vydávalo i Twisto, u nějž lidé za necelé dva dny po spuštění zaplatili mobilem téměř 2 miliony korun. Obliba Apple Pay ale neklesá a mnohdy dokonce motivuje klienty změnit banku, pokud placení mobilem ta jejich nepodporuje.

To, jak Apple Pay motivuje klienty k přechodu, pozoruje například Air Bank. Ta dle slov Filipa Zavřela, vedoucího Oddělení každodenních služeb Air Bank, pozoruje, že se u ní registruje čím dál větší množství lidí z bank kde Apple Pay ještě není oficiálně podporováno. Z velkých bank, které v Česku působí, Apple Pay stále nepodporují především ČSOB, Fio banka, Raiffeisenbank nebo Equa bank.

„Výraznější nárůst nových klientů jsme pozorovali od prvního dne, kdy jsme Apple Pay spustili. Navíc se změnilo i to, z jakých bank k nám klienti přicházejí. Oproti dlouhodobému trendu, kdy nejvíce klientů do Air Bank přicházelo z České spořitelny, k nám po spuštění Apple Pay začalo nejvíce nových klientů přicházet z ČSOB a vzrostl také počet klientů, kteří k nám přišli z Fio banky. Tedy z bank, které zatím ve své nabídce Apple Pay nemají,“ říká Filip Zavřel z Air Bank.

Komentáře